Menu

Türk ressamların en değerli 10 tablosu

en değerli türk tabloları

Türkiye özel müzecilikle tanıştıktan ve müzayedeler düzenlenmeye başladıktan sonra, sanat eserlerinin değerleri rekorlar kırmaya başladı. Koleksiyoncuların ve müze girişimcilerinin çoğalması, sanat eserlerine olan ilginin artmasına neden olmuştur. İlginin en fazla olduğu sanat eserlerinin başında tablolar gelmektedir. İşte, Türk ressamların en değerli 10 tablosu; 

istanbul hanımefendisi tablosu

İstanbul Hanımefendisi – Osman Hamdi Bey:  Son Osmanlı Sadrazamı İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey tarafından yapılmış olan bu tablo, 8 milyon TL’lik değeri ile listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

kaplumbağa terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi – Osman Hamdi Bey: Oryantalizmin peşinden koşan ilk Türk ressamı olan Osman Hamdi Bey’in bu tablosu da 5 milyon TL değerinde.

narlar ve ayvalar

Narlar ve Ayvalar – Şeker Ahmet Paşa: Paris Louvre müzesine hayattayken resmi akbul edilen ilk Türk ressamıdır. Bu tablonun değeri 1,3 milyon TL değerinde.

rüstempaşa cami

Rüstem Paşa Cami – Osman Hamdi Bey: Osmanlı döneminde ilk güzel sanatlar akademisini de açan Osman Hamdi Bey’in bu tablosu ise 850 bin TL değerinde.

haliç tablosu

Haliç – Naci Kalmukoğlu: Rus empresyonizminin bir takipçisi olan Naci Kalmukoğlu’nun Haliç tablosunun değeri de 650 bin TL’dir.

üsküdar tablosu

Üsküdar – İbrahim Çallı: Ressamın satışa sunulan en önemli eserlerinden biridir. Üsküdar tablosunun değeri de 600 bin TL’dir.

sokak manzarası tablosu

Sokak Manzarası – Nazım Ziya Güran: Empresyonizmin en önemli temsilcilerinden biri olan ressamın bu tablosu, onun başyapıtlarından biri olarak kabul edilmekte ve 560 bin TL değerindedir.

adada gezintiye çıkan kadınlar

Adada Gezintiye Çıkan Kadınlar – İbrahim Çallı: 60 yıl süreyle bir köşkte saklı kalan bu tablonun değeri de 505 bin TL’dir.

göl kenarı tablosu

Göl Kenarı – Hoca Ali Rıza: Askeri okulda öğretmenlik yaptığı dönemde empresyonist akımı hiç görmemiş olsa da ortaya koyduğu bu tablo uzmanları da şaşırtacak boyutta. Tablonun değeri de 500 bin TL’dir.

kirazlar tablosu

Kirazlar – Süleyman Seyyit Bey: Muhteşem bir geometrik kurguyla resmedilmiş olan Kirazlar tablosunun değeri ise 487 bin TL’dir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.