Tüp bebek hakkında yanlış bilinenler
Menu

Tüp bebek hakkında yanlış bilinenler

tüp bebek

Tüp bebek tedavisinde en başarılı ülkeler içindeyiz. Tüp bebek tedavisi 1 yıl korunmadan birlikte olduğu halde bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Konusunda uzman ve deneyimli ekipler tarafından uygulanan bir tedavidir. Tüp bebek uygulaması hakkında doğru bildiğimiz pek çok yanlış var. İşte, tüp bebek hakkında yanlış bildiklerimiz ;

tüp bebek1

Tüp bebek uygulaması zahmetli ve anne adayı için çok ağrılı bir süreçtir. Bu kesinlikle yanlıştır. Bugün gelişen teknoloji ve tıp alanında ki ilerlemeler ile tüp bebek uygulaması sadece 1-2 hafta içinde yapılmaktadır. Anne adayının aldığı ilaçlar ve iğneler göbekten vurulan minik şeker enjeksiyonlarına benzer bir iğne türüdür. Hatta anne adayı bu iğneleri kendisi evinde kendine vurur. Tüp bebek uygulaması konforlu ve ağrısız bir uygulamadır.

tüp bebek2

Tüp bebek uygulamasında başarısız olunduğunda ikinci uygulamada başarı artar. Devamlı olarak tekrarlayan tüp bebek uygulamalarında başarı oranı hep aynıdır. Sadece 4. Uygulamadan sonra hekimlere göre başarı oranı düşmektedir. Genelde tüp bebek uygulamalarında gittiğiniz merkez, ilk denemede başarıyı sağlamak için çaba sarf eder. Bu tamamen sizin vücut ve metabolizmanızla alakalıdır.

tüp bebek3

Kadının yaşı kaç olursa olsun tüp bebek ile bebek sahibi olabilir. Bu tamamen yanlıştır. Çünkü kadınlarda 35 yaş sonrasında yumurtalık rezervlerinde düşüş başlar. Doğurganlığın en ideal olduğu yaş 20’li yaşlardır. 40 yaş sonrası gebelik oluşma ihtimali %15’lere kadar düşer. Özellikle 45 yaş sonrası başarı, %5’e kadar inmektedir.

tüp bebek4

Tüp bebek uygulamasından sonra hasta sürekli yatmalıdır. Bu yanlış bir düşüncedir. Tüp bebek uygulaması ile gebe kalan kadın ile normal yoldan hamile kalan kadın arasında hiçbir fark yoktur. Hasta normal hayatına devam eder. Sadece çok yorulmaması tavsiye edilir.

Hiç spermi olmayan erkeklerin tüp bebek şansı yoktur. Hiç spermi olmayan erkeklerde yumurtalıklardan alınan doku ile sperm hücresi yapılmaktadır. Bu nedenle hiç spermi olmayan erkeklerin tüp bebek uygulaması ile baba olma şansları yüksektir.

tüp bebek5

Tüp bebek uygulaması ile ikiz, üçüz bebek sahibi olunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde anne adayından alınan yumurtalar ile babadan alınan spermler dışarıda döllenir ve anne karnına yerleştirilir. Birden çok embriyo yerleştirildiği gibi 2-3 embriyo da anne rahmine yerleştirilebilir. Tek bir embriyo da yerleştirilerek başarılı bebek sahibi olunmaktadır.

tüp bebek6

Tüp bebek tedavisi ile kesin hamilelik oluşur. Bu yanlıştır çünkü tüm tüp bebek merkezlerinde bu başarı %40-50 arasında kabul edilir. Zaten tedaviye başladığınızda doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.