Tiroit bezi nedir
Menu

Tiroit bezi nedir

Boynun orta kısmında bulunan endokrin bezine Tiroit bezi denmektedir. Kelebek şeklinde bir görünümü vardır. Kanat kısımları boynun sol ve sağ bölgesinde, nefes borusunun kenarlarına yerleşmiştir. Tiroit bezi, vücudumuzda T3 ve T4 adı verilen hormonları salgılarlar.

Tiroit bezi neye yarar?

Metobolizmamızın düzeni büyük ölçüde tiroit hormonları ile sağlanmaktadır. Kalp atışının hızı, kolesterol düzeyi, vücut ağırlığını, kasların gücünü, hafıza fonksiyonlarını, cilt yapısını genelde bu hormonlar etkilemektedir. Tiroit hormonları çeşitli nedenlerle yetersiz salgılanırsa, hipotiroidizm oluşur. Eğer fazla salgılanırsa, hipertiroidizm denilen guatr hastalığı oluşur. Her iki durumda vücudumuza zarar vermektedir. Kanda bulunan tiroit hormonunun düzeyi, beyinde bulunan organlardan salgılanan TSH adı verilen hormon ile ayarlanmaktadır. Kanda bulunan tiroit hormonları azalınca, TSH salgılanır veya çoğalınca TSH salgılanması azalır. Tiroit bezinin az salgılanması halinde; depresyon, kilo artışı, cilt kuruluğu, kalp atım hızında düşüş, soğuğa karşı dayanıksızlık, unutkanlık, zihinsel durgunluk, kabızlık, yorgunluk, adet dönemi bozulması veya kanama artışı, kas güçsüzlüğü ve kramplar görülmektedir. Tiroit bezinin çok salgılanması halinde; depresyon, kalp hızı artışı, sinirlilik, kilo kaybı, sıcağa dayanamamak, terleme, ellerde titreme, yorgunluk, korku hali, uyku bozukluğu, adet dönemi bozulması ve kanama azlığı yaşanmaktadır.

Tiroit bezi içinde gelişen yumru şeklinde oluşan yapılara tiroit nodülü denilmektedir. Bu nodüller dışarıdan görünecek kadar büyüyebilir, elle muayene sırasında da bulunabilirler. Bu nodüller, genellikle iyot eksikliği görülen ülkelerde sıklıkla görünmektedir. Yaklaşık 20 nodülde 1 tanesi, kanser hücresi barındırır. Normal olanlar pek zarar vermezler. Tiroit nodülüne rastlanan hastalarda, kan, hormon, TSH testleri, sintigrafi ve tiroit ultrasonografisi, biyopsi yapılabilir. Bu testler ile nodül boyutu, içinde ne olduğu, tiroit bezlerinin genel yapısı anlaşılmaktadır. Böylece tedaviye başlanmaktadır.
One Response
  1. esra Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.