Tenis raketi nasıl seçilir
Menu

Tenis raketi nasıl seçilir

tenis raketi nasıl seçilir

Tenis sporu kalitesiz ve uygun olmayan raketlerle kesinlikle oynanmaz. Satın alacağınız kaliteli bir raket uzun süreler kullanabileceğiniz bir raket olacaktır. Kaliteli bir tenis raketi için büyük bedeller ödemek de gerekmiyor. Peki, tenis raketi nasıl seçilir? Kısaca bilgi verelim.

tenis raketi

Öncelikle tenis raketinin başı büyükçe olsun yeterlidir. Bu tenis raketi seçimindeki en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Hele ki tenis oynamaya yeni başlayan biriyseniz, büyük başlı raket satın almanız en uygunudur. Bu tarz raketlerle etkili ve güçlü vuruşlar yapabilirsiniz. Alacağınız büyük başlı rakete az para vermenizde yarar vardır. Yeni başladığınız için birkaç ay sonra başka bir raket almanız gerekecektir.

tenis raketi seçimi

Tenis raketi seçiminde ikinci önemli kriter ise ağırlıktır. Hafif olan raketlerle akıcı ve rahat atışlar yapma imkanına sahipsiniz. Ancak hızlı kol hareketleri vuruş üzerindeki kontrolün kaybolmasına neden olur ve sakatlığa sebep olabilir. Ağır raketlere alışkınsanız şayet, hafif raket kullanmaktan sakının. Bileğinizde ağrı varsa ve raketiniz hafifse, ağır raket kullanmayı deneyin. Raketin ağır olmasının yanı sıra bu ağırlığın dağılımı da oldukça önemlidir. Raket kafasının ağırlığı oyun tekniğine de etki yapar.

tenis raketi tercihi

Raketin kafasının ağırlığı yapılan vuruşların veya atışların güçlü olmasını, kesme atışlar yapmanızı kolaylaştırır. Bu tarz tenis raketlerin de bazı dezavantajları var elbette. Yapılan güçlü atışlar, atış kontrolünde de azalmaya sebep olabilmektedir. Kafası ağır olan raketler manevra yapma becerisini de azaltabilir. Profesyonel oyuncularda bu söz konusu değil, ancak iyi bir oyuncu oluncaya kadar tenis raketi seçiminde bunlar göz önüne alınmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.