Menu

Temizliği ile ünlü şehirler

temiz şehirler

Bazı şehirler dağınık binaları, gereksiz kaldırımları ve kirli havası ile insanların üzerine üzerine gelir. Bazı şehirler de var ki nasıl temizdirler şaşırırsınız. Bunlar çevre bilincinin ne denli geliştiğinin de kanıtıdır aynı zamanda. İşte, temizliği ile ünlü şehirler;

oslo

Oslo

Norveç’in başkenti Oslo oldukça temiz kaldırımları ile bilinir. Burayı ziyaret edenler etrafta çöp kutularının olmadığını gördüklerinde şaşkın kalabilirler. Bunun sebebi, kent için enerji ve ısı oluşturmak için yeraltında oluşturulan yakma tesislerine pompa ve boruların kullanılarak otomatik çöp bertaraf sistemine bağlanmasıdır.

sinpapore

Singapur

Singapur’un kusursuz temiz sokakları, dünyanın en sıkı çöp yasalarını ve iyi organize olmuş kamu hizmetlerini yansıtmaktadır. Son yıllarda biraz gevşemiş olsa da yine de temizdir. Singapur, bazı çevrelerce kişiliği olmayan steril bir yer olmaktan dolayı suçlanabiliyor.

calgary

Calgary, Alberta, Kanada

Kuzey Amerika şehri olan Alberta metropolü temelde petrol endüstrisi üzerine inşa edilmiş olduğundan size şaşırtıcı gelebilir. Calgary, yeşili ve temiz girişimleri ile öne çıkmaktadır. Danışmanlık firması Mercer, diğer faktörlerin yanı sıra hava kalitesi, atıkların kaldırılması, suyun kalitesi nedeni ile Calgary’nin temizlik için göstermiş olduğu çabaları tasdik etti.

kopenhag

Kopenhag

Zaten dünya standartlarına göre oldukça temiz bir şehir. Kopenhag yerel yönetimi halkın çöp bidonlarını ve geri dönüşüm kutularını azaltarak yeni çöp ve geri dönüşüm planları için gerekli yatırımları da yapmaktadır. Hava kalitesi itibariyle 2025 yılına kadar karbonu nötr hale getirmeyi hedefliyor. Dünyanın en bisiklet dostu şehri olmak için her türlü yatırım ve çalışmayı da aralıksız yapıyor.

adelaide

Avustralya Adelaide,

Adelaide, Güney Avustralya’nın başkentidir. Avustralya Mülkiyet Kurulu tarafından son üç yıldır kıtada yaşamak için en iyi yer seçildi. Yaşam kalitesi bakımından Mercer adlı danışmanlık firması ve Economist’in övgüsünü de aldı.

wellington

Wellington, Yeni Zelanda

Bu listedeki diğer yerler kadar büyük bir şehir değildir. Ancak, sanat galerileri, şarap barları, gece hayatı hareketli olan kozmopolit bir kenttir. Nispeten az nüfusu ve coğrafi izole yapısı ile yaya dostu bir şehir. Kent küçük bir kasaba tutumu ve anlayışı ile oldukça temizdir.

honolulu

Honolulu

Hawaii’nin başkenti olan Honolulu’da ünlü Waikiki plajı yer alır. Ağır trafik yüküne rağmen etkileyici şekilde temiz bir şehirdir. Honolulu’nun havası da oldukça temizdir. Pasifik rüzgarlarının da etkisiyle trafikten kaynaklanan kirlenme ortadan kalkmaktadır.

Son 50 Yorum
 1. kaan Cevapla
 2. YUKSEL Cevapla
 3. Sena Cevapla
  • sevim Cevapla
 4. mustafa Cevapla
 5. Kamil Bozdağ Cevapla
 6. Haluk Kartal Cevapla
  • Sena Cevapla
  • Sena Cevapla
 7. sahinde@metu.edu.tr Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.