Taşıyıcı annelik
Menu

Taşıyıcı annelik

taşıyıcı anneler

Taşıyıcı annelik, yumurta bağışında olduğu gibi ülkemizde uygulaması yasak olan bir işlemdir. Taşıyıcı annelikte, anne ve babadan alınan yumurta ve sperm, döllenerek başka bir kadının rahmine yerleşmesi ile uygulanır. Gebeliği taşıyan kadına taşıyıcı anne denilir. Bebek, sperm ve yumurtayı veren kişilerin genetiği ile oluşur yani biyolojik olarak onların çocuğudur.

taşıyıcı annelik nedir

Taşıyıcı annelikte, taşıyıcı olan kadın sadece bebeğin gelişimine ve doğumuna kadar taşıyıcıdır. Bebek ile hiçbir kan bağı yoktur. Bebek, tamamen sperm ve yumurtayı veren kişilere aittir. Onların genetiğindedir.  Çok nadir olarak, başka bir kadının yumurtası, taşıyıcı anneye sperm ile birleştirilerek verilir.

Taşıyıcı anne yöntemine kimler başvurur?

Doğuştan rahmi olamayan kadınlar,

Ameliyat ile rahmi alınan kadınlar,

Rahmi olan fakat gebeliğe uygun olmayan kadınlar,

Tekrarlayan düşük yaşayan kadınlar,

Anne adayının ciddi tansiyon, kalp ve şeker hastalığı olması ile bebeğe zarar vereceği durumlarda taşıyıcı annelik uygulanır.

Taşıyıcı annelik pek çok ülkede serbesttir. Fakat, pek çok kadın bu işi yaparak para kazanma derdinde olduğundan pek çok ülke sadece akrabalarından birinin taşıyıcı anne olabileceği yasağını getirmiştir. Ülkemizde durum çok farklıdır. Kanunlarımıza göre, bir bebeği doğuran kişi onun annesi kabul edilir. Bu nedenle de ülkemizde taşıyıcı annelik yasaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.