Tarımda pestisit kullanımı
Menu

Tarımda pestisit kullanımı

pestisit baş

Pestisit tarımda üretim yapılan yerlerde istenmeyen zararlıları öldürmek için kullanılan metod, alet ve kimyasallara verilen isimdir. Çok zararlı olan bu kimyasallardan korunmak için aldığımız meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanması, sirkeli suda bekletilmesi gerekmektedir.

pestisit1

Milattan önce tarım ile uğraşan insanlar, ekim zamanlarında haşere ve zararlıları uzaklaştırmak için onların ürediği zamanlarda ekim yapmamak gibi çeşitli yöntemler geliştirdiler. Bazı kimyasallar bu zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Sülfür, krizantem yaprakları, arsenik haşeratları uzak tutmak için kullanılmıştır.

pestisit2

İkinci dünya savaşı sonrası yaklaşık 30 çeşit pestisit kullanılmaya başlandı. DDT kullanımı da bu yıllarda başlamıştır. Daha sonraları, chlordane ve endrin gibi güçlü pestisitler ortaya çıktı. Almanya’da zararlı gazların araştırılması ile parathion ve organofosforlu kimyasallar bulundu. Yeni bulunanlar, çok etkili ve zehirliydi.

pestisit3

Günümüzde yaklaşık 40 bin kadar tarım ilacı için 900 civarında pestisit kullanılmaktadır. Çevre koruma örgütleri, 1.8 milyar kilogram pestisit kullanıldığını söylemektedir. Pestisite maruz kalındığında pek çok sağlık sorunu yaşanmaktadır. cilt, sinir sistemi, lösemi, kanser, üreme problemleri başlıca etkileridir. Eksik uzuvlu bebek doğumları, düşükler pestisitin sayesinde olmaktadır.

pestisit 5

Dünya sağlık örgütü verilerine göre, her yıl 3 milyon kişi pestisit zehirlenmesi yaşamaktadır. Bunlardan 200 bin kişi hayatını kaybetmekte ve her yıl 25 milyon işçi bu zehirden etkilenme riski taşımaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.