Tahmini doğum süresi nasıl hesaplanır
Menu

Tahmini doğum süresi nasıl hesaplanır

doğum tarihi

Tahmini doğum tarihi hesaplamak anne adayı için çok önemlidir. Çünkü, yapılacak çok iş vardır ve bebek için hazırlıklar bu tarihe kadar tamamlanmalıdır. Adetleri düzenli olan kadınlarda son adet ilk gününe göre tahmini doğum tarihi, Nagele kuralına göre yapılır.  İşte, tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?

doğum tarihi nasıl hesaplanır

Gebelik süresi tam 40 haftadır. Bu süre, son adetin başladığı tarihten itibaren 40 hafta olarak kabul edilir. Fakat, pek çok doğum 37. haftadan itibaren olmaktadır. Erken doğum riski olan hastalar yanı sıra bazen 41. ve 42. Haftalarda da doğum gerçekleşmektedir. Gebeliğin normal süresi 280 gün olarak tanımlanır. Bu nedenle, doğum tarihi hesaplarken, son adet kanamasının ilk gününden itibaren 280 gün sayılır. Doğumu yaptıracak olan doktorun ultrason ve tahliller ile yaptığı ölçümler ile tam olarak ortaya çıkmaktadır. Anne adayı, son adet tarihi ve ultrason sonuçlarına göre 40 haftayı doldurur. Doktorun müdahalesi söz konusu olursa erken ya da geç doğum yapılabilir.

doğum tarihi hesaplama

Tahmini doğum süresi nasıl hesaplanır?

Gebelikte, tahmini doğum yöntemi için genellikle Nagele yöntemi kullanılır dedik. Bu yöntemde, son adet döneminin başladığı tarihe 7 gün eklenir ve bu tarihten 3 ay geriye gidilir böylece tahmini doğum süresi ortaya çıkar. Bu hesaplanan doğum tarihi, doğumun gerçekleşebildiği son tarihtir. Bu tarihten daha önce veya 1 hafta sonra doğum gerçekleşebilir. Ama sıklıkla, hesaplanan sonuçtan 1-2 hafta önce doğum gerçekleşir.

Örnek ;

Son adet tarihi 20 Nisan olan bir hamilenin tahmini doğum tarihi ;

20+7 = 27 Nisan, üç ay geriye gidersek, 25 Ocak tahmini doğum tarihidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.