Süt dişlerinde çürük ve öneriler
Menu

Süt dişlerinde çürük ve öneriler

süt dişi çürükleri

Süt dişleri çürüyebilir. Çürük ilerlemeye başlayınca soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet, acı ve ağrı oluşabilir. Kolay ve hızlı çürüyebilen süt dişleri kesinlikle kontrol edilmelidir. Süt dişlerinde çürük ve öneriler ;

Süt dişi çıkınca çürüdüyse?

Süt dişleri çıkar çıkmaz kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekeler aslında dişlerin çürük olduğunun göstergesidir. Bebeğin dişi yeni çıktı ve nasıl hemen çürüyor derseniz bunun başlıca sebebi, anne sütü ve inek sütünün doğal şeker ihtiva etmesidir. Pek çok bebek, uyku esnasında emzirilir bu nedenle sütün bir kısmı bebeğin ağzında kalır buda çürümeyi hızlandırır.

Süt dişlerinde tedavi:

Süt dişlerinin erken çürümesi ve dökülmesi pek çok sorunu beraberinde getirir. Süt dişlerinin hemen arkasında yeni dişler vardır. Bunların gitmesi, arkadan gelen dişlerin kaymasına neden olabilir. Böylece tel takılarak dişlerin düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle süt dişleri herhangi bir şekilde dökülürse hemen yerleri doldurulmalıdır. Bu nedenle süt dişlerinde oluşan çürükler kontrol edilmelidir.

süt dişi çürükleri için öneriler

Koruyucu tedavi:

Koruyucu diş tedavisi çocuklarda çok önemlidir. Çocuğun dişlerini fırçalamayı öğrenmesi ve diş sağlığına önem vermesi koruyucu diş tedavisi ile olur. Diş sağlığında en önemli olan konu, süt dişlerinin sağlığıdır. Çünkü, süt dişleri yerinden olduğunda arkadan gelen dişler çarpık bir şekilde oluşabilir. Bu nedenle erken diş kontrolleri yapılmalıdır. Hatta bu diş kontrolleri süt dişleri çıkmaya başladığında yapılmalıdır. Dişlerde oluşabilecek bakteri plakları diş hekimi tarafından temizlenmelidir.

Süt dişlerinin çürümemesi için yapılacaklar:

Bebeği gece uyurken beslemeyin ve bebeğin ağzına uyurken biberon vermeyin,

Bebekleri önce besleyin daha sonra uyutun ve bu konuda bir alışkanlık oluşturun,

Biberonla verilen süte, pekmez, şeker, bal ilavesi yapmayın,

Bebeklerin süt ile beslenmesi sonrası mutlaka su verin,

İlk süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra, bebek beslendikten hemen sonra temiz bir bezi nemlendirin ve bebeğin dişlerini temizleyin,

Bala, pekmeze ve reçele banmış emzik bebeğe vermeyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.