Susam yağının faydaları ve besin değerleri
Menu

Susam yağının faydaları ve besin değerleri

susam yağının faydaları

Susam yağının çok eski dönemlere yaklaşık üç bin yıl öncesine, hatta daha öncelere dayanan bir kullanım geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Geçmişten günümüze kullanılagelmiş, insan sağlığına olan faydaları nedeniyle de özellikle Ayurveda tıbbının en fazla kullanılan öğesi olmuştur. Susam ve susam yağı mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için de sıkça kullanılmaktadır. Bunun başlıca nedeni yüksek dumanlanma noktasının olması, %41 gibi yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerini barındırması, B vitamini, E vitamini, Kalsiyum, Çinko, Magnezyum ve Demir gibi mineraller içermesidir. Susam yağının faydaları ve besin değerlerinin neler olduğunu öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Susam yağının faydaları;

Daha çok mutfakta kullanılmasının dışında, yaygın olarak cilt ve saç bakımında ve çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Cilt için faydaları: Susam yağı cilt tarafından rahatlıkla emilmekte ve vücut masajında kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde, cilt altında biriken oksijen radikallerinin olumsuz etkilerini gidermektedir. Cilt yanıklarının iyileştirilmesinde de kullanılan susam yağı, antibakteriyel, antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, atlet ayağı gibi bazı mantar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Saç için faydaları: Saç derisine masaj yapılarak uygulanan susam yağı, düzenli bir şekilde kullanılırsa saç rengini koyulaştırmaya destek olmaktadır. Saç dökülmesini azaltmak için de kullanılan yağ, kepeğe sebep olan bakterileri de öldürmekte ve kepek tedavisinde faydalanılmaktadır.

susam yağının besin değerleri

Kan basıncına etkisi: Benzersiz bir antioksidan özelliği olan susam yağı E vitamini içeren sussam yağı, kan basıncını düşürücü ve düşük kolesterol seviyesini koruyucu özelliğe sahiptir. Omega-3 yönünden zengin olan susam yağı oda sıcaklığında muhafaza edilmektedir. Bunun nedeni ise sesamol ve sesamin adındaki doğal koruyucuları içeriğinde barındırmasıdır. Yüksek miktarda çoklu yağ asitleri içeren bu yağ kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Çocuk sağlığına etkisi: Bebeklerin vücuduna masaj yapmak için kullanılabilen bir yağdır. Susam yağı ile yapılan masajın bebekleri rahatlattığı, onların rahat uyumalarını sağladığı düşünülmektedir. Susam yağı ile yapılan masaj sayesinde, bebeklerin sinir sisteminin gelişmesi ve beyinlerinin büyümesini tetikler.

Terapötik faydaları: Antioksidan ve antidepresan özellikleri bulunan susam yağı, kişilerin gerilim ve depresyon durumuna olumlu yönde yardımcı olmaktadır. Diş sağlığı ve kabızlıkta da iyileştirici etkilere sahiptir.

Diğer faydaları: Susam yağındaki çinko minerali sağlıklı kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Bakır minerali de romatoid artritin rahatlamasına imkan sağlar. Kalsiyum minerali de migren, PMS, osteoporoz ve kolon kanseri gibi hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur. Magnezyum minerali sayesinde de damar sağlığı korunmakta, solunum yollarına fayda sağlamaktadır.

Susam yağının besin değerleri;

Susam tohumlarından farklı formlarda ve şekillerde elde edilen susam yağı hiç protein içermemektedir. Bir çorba kaşığı susam yağının ( yaklaşık 14 gr ) besin değerleri şöyledir;

Kalori: 120

Toplam yağ: 2 gramı doymuş, toplam 14 gr.

Kolesterol: 0 (sıfır)

Sodyum: 0 (sıfır)

Karbonhidrat: 0 (sıfır)

Protein: 0 (sıfır)

Susam yağının kullanımı;

Antioksidan özelliği nedeniyle pek çok kullanım alanı olan susam yağı, asırlar boyu şifa elde etmek için kullanılmıştır. Antibakteriyel özelliği ile yaygın cilt patojenleri ve yaygın cilt mantarlarına karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Damarları açıcı özelliği olduğu için diyabet, hepatit ve migren tedavilerinde kullanılan susam yağının kolesterol seviyesini düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Cilt sağlığı için önemli bir antioksidan kaynağı olan susam yağı, ciltteki serbest radikallerin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Susam yağı aynı zamanda hücre çoğalmasını sağlayan eşsiz bir hücre büyüme düzenleyicisidir. Doğal bir ultraviyole ışınları koruyucusu olan susam yağı güneş yanıkları, cilt yanığı, kaşıntı ve bakterilerin sebep olduğu kepekleri de gidermektedir.
One Response
  1. murat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.