Sünnet nedir, ne zaman yapılmalıdır
Menu

Sünnet nedir, ne zaman yapılmalıdır

sünnet nedir

Sünnet nedir?

Sünnet, erkek çocukların penis glansını kapatan derinin belirlenen bir ölçü ve şekilde kesilmesi işlemidir. Ülkemizde dini vecibenin yerine getirilmesi ve bazen de tıbbi sebeplerle uygulanmaktadır.

Sünnet ne zaman yapılır?

Geleneksel olarak ergenlik döneminden önce yapılan sünnet işlemi, günümüzde yenidoğan bebeklerde de yapılmaktadır. İlk 2 haftalık bebeklerde cerrahi kolaylık olması, yaranın iyileşmesinin hızlı olması, psikolojik travmaya neden oluşturmaması ve sünnetten sonraki bakım sürecinin çok daha rahat olması nedenleriyle en ideal dönemdir.

Sünnet nasıl yapılır?

Ergenlik öncesinde yapılan sünnetlerde çocuğa sünnet ile ilgili bilgi verilmelidir. Mümkün olduğunca herhangi bir travmatik duruma yol açtırılmadan, hijyen kurallarına uyularak hassasiyetle yapılmalıdır. Oldukça önemli bir cerrahi işlem olan sünnet, gerekli şartların olmadığı kimseler veya kurumlar tarafından kesinlikle yapılmamalıdır.

Genel anestezi ile sünnet işlemi:

1-5 yaş çocukların uzun müddet hareketsiz kalmalarını sağlamak ve onlarla yeterli diyalogları kurabilmek neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla, herhangi bir travmaya yol açmamak adına ve çocuğunuzun anılarında güzellikler arasında yerini alabilmesi için genel anestezi altında sünnet yaptırmak yerinde bir hareket olacaktır.

Ehliyetsiz kişilerce yapılan sünnet sonrasında çocuklarda kanama ve idrar güçlüğü, şekil bozukluğu, bulaşıcı sarılık hastalığı, kalıcı bir sakatlık, tam penis kaybı, kötü nedbe dokusu ve enfeksiyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

sünnet ne zaman yapılır

Sünnet yöntemleri:

Çan tekniği: Daha çok yeni doğmuş bebeklerde uygulanan bu yöntemde sünnet işlemi iki metal plakanın arasına sıkıştırılarak yapılmaktadır.

Cerrahi sünnet tekniği: Belirli prensipler çerçevesinde uygulanmakta olan ve günümüzde en ideal sünnet tekniğidir.

Koter tekniği (Lazer): Bu konuda ehil olmayan kişilerin yapması durumunda kalıcı sakatlıklara ve sorunlara neden olan kullanılmayan bir sünnet yöntemidir.

Sünnet yapılmadan evvel banyo yapılmalı, en az bir saat öncesinden penisin etrafı lokal anestezik pomad ile temizlenmelidir. Sünnet esnasında hekim ile çocuğun arasındaki iletişimin kuvvetlenmesini ve çocuğun güveninin sağlanması için akrabalardan kimsenin alınmaması çok daha uygundur.
Sünnet bittikten sonra çocuğa uygulanan lokal anestezik ilacın etkisi yaklaşık 4-6 saat kadar devam etmektedir. Bu süre sonunda kısa süreli ağrı yaşayabileceği için sünnetin bitiminden itibaren 3 saat sonra ağrı kesicinin verilmesi yerinde olur. İlk birkaç gün yatarak dinlenmesi peniste şişliğin çok daha az olmasını sağlayacaktır. Çocuk ilk idrarını yaptığı sırada yanma hissi olabilir. Ancak bir sonrakinde bu da ortadan kalkacaktır. Pansuman olarak üç gün boyunca günde 2 defa Terramycine pomad sürülmesi yeterlidir. Dikiş için kullanılan iplikler 2-3 hafta içinde kendiliğinden erimekte ve düşmektedir. Çocuğun penisinde ilk üç günde şişme meydana gelir ve beş günden itibaren de azalır. Penisin alt kısmının yapısı daha farklı olduğu için şişlik ve kabuklanma belirgindir ve biraz daha uzun sürede toparlanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.