Menu

Sucuk nasıl yapılır


sucuk

Kahvaltıların ve mangalların olmazsa olmazlarından biri olan sucuk, yediden yetmişe herkesin bayılarak yediği bir yiyecektir.

Son yıllarda farklı gıdaların katılarak yapıldığı sucukları güvenle ve içinde ne olduğunu bilerek yemek sizin elinizde.

Nasıl mı? evinizde de sucuk yapma imkanına sahipsiniz.

sucuk imalatı


Sucuk yapmak için gerekli olan malzemeler; 1 kg yağsız dana kıyma, 172 kg. iç yağı, 50 gr tatlı toz biber, 10 gr acı toz biber, 25 gr. sofra tuzu, 2 gr. karabiber, 5 gr. kimyon ve 30 gr. öğütülmüş sarımsak.

sucuk üretimi


Sucuğun hazırlanması; Sucukta iç yağı olsun istemiyorsanız kıymayı dananın döş kısmından yağlı olarak alabilirsiniz. Tüm malzemeyi bir araya getirerek kıyma aparatı olan bir blender ya da kıyma makineniz varsa onunla sucuk içini hazırlayabilirsiniz. Bu aparatlarınız yoksa 10-15 dakika kadar iyice yoğrulmalıdır. Karışım hazırlandıktan sonra streç filmle sararak buzdolabınızda 24 saat dinlendirin.

sucuk nasıl yapılır


Sucuk içini doldurmak için her bir kilo için 1 metre bağırsak gerekmektedir. Bağırsaklar kurutulmuş olarak satılmaktadır. Bunları suda ıslatın ve yumuşamasını sağlayın. Bağırsak hazırlandıktan sonra önceden yaptığınız sucuk içini bağırsağa doldurmaya başlayın ve malzemeyi parmaklarınızla ilerleterek doldurmaya devam edin.

sucuk yapımı


Doldurduktan sonra bağırsağın iki ucunu sıkıca bağlayın. Artık sucuğu kuruması için asabilirsiniz. Asacağınız yer serin ve direk güneş görmeyen bir yer olmalıdır. Yaklaşık bir hafta sonra sucuk fazla olan suyu atacak ve yenmeye hazır hale gelecektir.
One Response
  1. Cagdas Devlet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.