Su zehirlenmesi nedir, nedenleri nelerdir
Menu

Su zehirlenmesi nedir, nedenleri nelerdir

su zehirlenmesi nedir

Su, dünya üzerindeki her türlü yaşam biçiminin devam edebilmesi için gerekli olan en temel unsurdur. İnsan vücudu için de oldukça önemli olan su, vücudumuzun ızı dengesini ayarlamakta, hücrelerdeki yaşamın devam etmesinin yanında, tükettiğimiz besinlerin yakılabilmesi ve sindirilebilmesi için gereklidir. Sağlıklı olmak için tüketmek zorunda olduğumuz su, aşırı tüketildiğinde de ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Bu ciddi sağlık sorunlarının içinde en sık görüleni ise su zehirlenmesidir. Su zehirlenmesi mi? olur demeyin. Bu sorunun cevabı aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.

Su zehirlenmesinin nedenleri:   

Hiperhidrasyon adı verilen su zehirlenmesi, aşırı su tüketimi sonucu vücuttaki elektrolitlerin normal dengesinin bozulması ile beyin fonksiyonlarında ortaya çıkan ölümcül bir bozulmadır. Elektrolitlerin yani pozitif ve negatif yüklü iyonların başlıca görevi, insan vücudundaki sıvı dengesini ve sinir iletimini sağlamaktır. Vücudun görevlerini yerine getirebilmesi bu elektrolitlerin vücutta olması ile mümkündür. Su zehirlenmesinin en önemli nedeni, aşırı su tüketimi neticesinde böbreklerin normalden daha fazla çalışması ve vücudun mineral kaybı yaşamasıdır. Aşırı su tüketimi ile birlikte vücuttaki sodyum seviyesi düşmekte, hücreler de aşırı su tüketimi nedeniyle şişmektedir. Bunun sonucunda da beyin ödemi oluşabilmekte, hatta ölümle sonuçlanabilecek vahim durumlara sebep olabilmektedir. Su zehirlenmesinin en başta gelen belirtileri, sodyum eksikliği ile meydana gelen bulantı, kusma, baş ağrısı ve bilinç düzeyinde değişimdir.

su zehirlenmesinin belirtileri

Sodyum’un önemi:

İnsan metabolizmasını düzenleyen, metabolik pek çok artığın da kandan atılmasını sağlayan su, sağlık açısından çok yararlı bir öğedir. Unutulmaması gereken sağlıklı olsa da her şeyin fazlasının zararlı olduğudur. Bundan dolayı da, aşırı su tüketimi vücuttaki sodyum oranlarının düşmesine sebep olmaktadır. Hava sıcaklığının artması ile terleme olabildiği gibi, sarf edilen efora bağlı olarak da terleme yaşanmaktadır. Bu terleme sonucunda vücuttaki su ve suda çözünen birçok mineral dışarı atılmaktadır. Kişi terleme ile kaybettiği suyu ve mineralleri yeniden yerine koymak zorundadır. Terleme neticesinde oluşan sodyum eksikliği insanın vücudu için önemli bir sorundur. Sodyum’a duyulan ihtiyaç henüz daha giderilmeden, aşırı yapılan su tüketimi de vücuttaki sodyum miktarını iyice azaltmaktadır. Sodyum, sinir sistemi mekanizmasının çalışmasındaki en önemli unsurlardan biridir. Sodyum eksikliği, kaslarda kramp ve kusma meydana getirmekte, sonrasında bilinç kaybına da neden olmaktadır. Sodyum kan basıncını dengede tuttuğu için, vücuttaki sodyum eksikliğinin karşılanması gerekmektedir. Karşılanamaması durumunda koma hali veya ölümle sonuçlanma ihtimali vardır.

Su zehirlenmesinin en çok görüldüğü kişiler:

Özellikle çok terlemeye sebep olan spor dalları ile uğraşan kişilerde, maraton koşan atletlerde ve kilo vermeye çalışan kişilerde görülmekte olan bir durumdur. Su zehirlenmesinin erken teşhisi sonucunda ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabileceği için hayati önem taşımaktadır. Ciddi bir sağlık problemi olan su zehirlenmesi durumunda, ağız yoluyla alınabilirse bu yolla, alınamadığı durumlarda damar yoluyla tuzlu içecekler verilmek suretiyle tedavi uygulanmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.