Su ve yaşam: Suyun insan yaşamındaki önemi
Menu

Su ve yaşam: Suyun insan yaşamındaki önemi

suyun faydaları

Su olmadan yaşamamız imkansızdır. Su hayatın kendisidir. Bir insan vücudunun yaklaşık %65’i sudan oluşur. Yeni doğan ve çocuklarda bu oran yaklaşık %70’lere kadar çıkar. Su sayesinde hücrelerimiz iletişim kurar ve o olmadan yaşamamız mümkün değildir.

su içmenin faydası

Vücudumuz susuz kaldığında şiddetli kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı ve kusma ile enerji kaybı yaşar. Susadıkça su içmek aslında yanlış bir uygulamadır. Çünkü, bazen susadığımızı fark etmeyebiliriz. Yaygın olarak, boğaz kuruluğu ve ağız kuruluğu su içme isteğini oluşturur. İdrarda azalma, idrar renginin koyu olması ve kuru cilt ise susuzluk belirtileridir.

Yetişkin bir insan, yediği gıdalar ile de su almaktadır. Alınan ve vücut tarafından gıdalardan elde edilen su, idrar, ter ve nefes alma verme işlemi ile dış ortama verilerek su dengesi sağlanır. 1 gr. kadar karbonhidrattan 0.6 gr. su, 1 gr. proteinden 0.4 gr. su, 1 gr. yağdan 1 gr. su alınır. Beslenme ile aldığımız her kalori için 1 gr. su almak gereklidir.

Sıcak havalarda, egzersiz yaparken ve ateşli, hastalıklarda deri yolu ile su kaybı yaşanır. İşte bu nedenle sıcak havalarda su tüketimi arttırılmalıdır. Olması gerekenden fazla protein ve tuz alındığında ise vücutta su kaybı oluşur. Bu nedenle her 1 saatlik egzersizlerde 1 bardak su içmek gerekir.

Alınan besinlerin sindirim edilmesi için ve parçalanan besinlerin hücrelere aktarılması su sayesinde olur. Oluşan atıkların ve besinlerin enerjiye dönüşmesine kadar vücudumuz su ile çalışır. Ayrıca vücut sıcaklığımız su ile dengelenir. Vücut sıcaklığı arttığında terleme yolu ile su buharlaştırılır ve vücut soğumaya başlar. 1 litre ter ile 600 kalorilik ısı kaybı yaşanır.

Vücudumuzda olan suyun azalması, kanda elektrolit ve tuz yoğunluğunu arttırır. Yoğunluğun çok az artması bile beynin susama sinyalini göndermesine yeterlidir. Vücudumuzda olan suyun %3 kaybında kan hacmi ve fiziksel performans hızla düşer. %10’luk bir kayıp, kas spazmı, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, soluma güçlüğü yaratır. %20’lik kayıp ise ölüme neden olur. Aşırı su içildiğinde ise, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu yaşanır.Susuzluğa yaklaşık 3 gün dayanabiliriz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.