Su kayağı sporu
Menu

Su kayağı sporu

1920’li yıllarda, atlı arabalar karda kayakçıları çekiyordu. Bundan esinlenen insanlar, suda da kayılabileceğini anlamışlar ve su kayağı sporu ortaya çıkmıştır. Su kayağı, suda yapılan diğer sporlar kadar çok beğenilen ve sevilen bir spordur. Hız ve dengenin gelişimini sağlamaktadır.

Su kayağı sporu nasıl yapılır?

Su kayağı, kar kayağından daha kalın iki kayak ile yapılmaktadır. Bu kayaklar alüminyum, cam yünü gibi malzemelerden yapılır. Su kayağının altında sabit bir yüzgeç vardır. Akrobatik kayakların altı ise düzdür. Düz olduğu için, kayakçı 360 derece dönebilir. Kayakları ayağına takan sporcu, 23 metre uzunluğundaki ipe tutunur. İp, motorlu bir teknenin arkasına takılıdır.  Saatte 24 km. hızla giden, tekne hafif olarak sporcuyu çeker. Slalom kayak yarışlarında, suda altı tane şamandıra vardır.  Tekne aynı hızla giderken, sporcu şamandıralar arasında zikzaklar çizerek şamandıraların etrafında döner.  Su kayağının diğer bir türü ise atlamadır. Sporcu arkasında bıraktığı dalgayı çaprazlama geçerek, yüksekliği 1,8 metre, uzunluğu 7,3 metre kaygan yerleştirilen rampadan atlamaktadır. Bu konuda uzmanlaşmış olan kayak sporcuları, 50 metre üzerinde atlayışlar yapabilmektedir. Dünya üzerinde pek çok su kayağı kulüpleri vardır.  Uluslar arası su kayağı yarışları, Dünya Su Kayağı Birliğince WWSU düzenlenmektedir. Bu yarışmalar, göllerde veya durgun denizlerde rahatlıkla yapılmaktadır.  Soğuk mevsimlerde, kayakçılar vücut ısısını sabit tutan ve suda batmayan giysiler giyerler. Su kayağı yapılırken, mutlaka can yeleği giyilmelidir. Yanlış bir hareket ile başa alınacak darbe nedeniyle suda batma riski daima vardır.

Su kayağının tarihi

1925 yılında, ABD’li Fred Walter bu sporun patentini almıştır. 1920 yılında ilk denemeleri yapılmıştır. 1930 yılında ABD, İngiltere ve Fransa’da spor olarak yapılmaya başlanmıştır. 1946 yılında, su kayağı federasyonunun WWSU’nun kurulması ile su kayağında ilk yarışmalar düzenlenmeye başlamıştır. 1949 yılında Dünya Su Kayağı yarışması düzenlenmiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.