Menu

Su kanalı üzerinde yaşayan şehirler

kanal şehirleri

Kentlerin içinde olan su kanalları günlük hayatın parçasıdır. Venedik su kanalları olan bilinen en güzel şehirdir. Ziyaret edenler, kentin tarihi manzarasını su üstünde seyahat ederek deneyimlerler. Bir nevi su taksi olarak adlandırılan gondollar aslında dünyada tek Venedik’de değildir. Venedik gibi kanal üzerinde yaşayan şehirlerde vardır. İşte, su kanalı üstünde yaşayan şehirler ;

suzhou

Suzhou ;

Çin’in Jiangsu eyaletinde olan Suzhou, kanallar ile örülmüş bir yerdir. Venedik’in sarayları, konakları gibi olmasa da burada olan binalar en az onlar kadar eskidir.  Şehir, bahçeleri ile suyun oluşturduğu harika bir görünüme sahiptir. Şehrin ana merkezinde su kanalları genişken, ara mahallelerde çok daha dar ve küçüktür. Suzhou, tapınaklar, opera binası ve ılıman iklimi ile doğu Çin’de popüler bir yerdir.

bruges

Bruges ;

Belçika’nın Bruges şehri Venedik’in başlıca rakibidir. Kentin eski çekirdek kısmı büyüleyici tarihi binaları, sokakları ile ünlüdür. Kanallar ise sokakların arasına kadar girmektedir. Kanallarda tekne ile gezi yapılabilmektedir. Çikolatanın başkenti olan bu şehirde, pek çok dükkan ve tarih bir aradadır.

bangkok

Bangkok ;

Şehirde su kanalları trafiği önemli ölçüde rahatlatmaktadır. Su taksileri bugün şehirde kullanılmaktadır. Kanalların olduğu yol üzerinde kazıklar üstüne inşa edilmiş pek çok gecekondu tarzı ev vardır. Burada yaşayan insanların çoğunun bu nedenle teknesi vardır. Pek çok tapınak, tropikal meyve bahçesi kanalların etrafında bulunmaktadır.

giethoorn

Giethoorn ;

Hollanda’nın kanal şebekesi ile ünlü şehridir. Ülkenin doğu kemsinde bulunmaktadır. Dar su yolları klasik Hollanda evleri ve ahşap köprüleri ile ünlüdür. Kanallar, sığ gölleri birbirine bağlar. Şehirde motorlu araç trafiği yok denecek kadar azdır. Evlerin bazıları, küçük adaların üstüne kurulduğundan köprü ve tekneler ile ulaşılabilmektedir.

ingltere

Birmingham, İngiltere;

Ticari bir merkez olan şehir, İngiltere’nin ikinci büyük şehridir. Aslında şehirde, Venedik ve Amsterdam’dan çok daha fazla su kanalı vardır. Fakat, yaşayan insanlar kanalı çok fazla kullanmamaktalar. Pek çok su kanalı, mal taşımak için kullanılmaktadır.

vietnam

Can Tho, Vietnam ;

Tho şehri içinden geçen Mekong Nehri deltası nedeni ile pek çok su kanalı olan bir şehirdir. Ana su kanallarında pazarlar kurulur. Çeltik tarlaları, meyve bahçeleri, sahil köyleri ve yemyeşil orman manzarası sunan su kanalları ile doludur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.