Stresten nasıl kurtuluruz
Menu

Stresten nasıl kurtuluruz

stres baş

Stresli bir yaşam ömrümüzü kısaltıyor. Fakat ne yazık ki metropol hayatında yaşayan ve gürültü, kirlilik, çalışma hayatı stres yüklü olmamızı sağlıyor. Ne yaparsak kendimizi kurtaramadığımız bir hayat yaşıyoruz. Bunun sonucu olarak stres hayatımızın her noktasına yerleşiyor. Peki, stresten kurtulmak için ne yapmalıyız?

Businessman Holding Head in Hands

Kendiniz rahatlatmayı öğrenin. Nefes alma teknikleri hakkında bilgi alın. Yoga, meditasyon yapmak için kurs alın. Böylece stresten kurtulabilirsiniz. Bu öğretiler ile iç benliğinizde rahatlamayı öğrenin.

stres2

Olumlu düşünün ve negatif düşünceden uzaklaşın. Kendinizi olumlu düşünmeye alıştırın. Bunu yapmanın en güzel yolu sizi mutlu eden görüntüleri düşünün. Çocuklarınız, evcil hayvanlar, tatil, sevgiliniz hakkında düşünün. Kötü düşünce aklınıza gelince bir iki dakika kendinizi diğer düşüncelere odaklayın. Daha pozitif olacaksınız.

stres3

Sinirlenince güçlü tepki vermeyin. Sinirlenince kendinizi sakinleştirin ve daha yumuşak tepki vermeye çalışın. Bu durumda bir süre konuşmayın, içinizden 10’a kadar sayın ve sakin olmaya çalışın.

stres4

Hayır demeyi öğrenin ve pişman olmayın. Hayatta öğrenilecek en iyi şey hayır demektir. Eğer hayır demeyi öğrenirseniz stresiniz azalacaktır. Üstelik bunu yaparken, karşınızdaki insanı kırmadan ve pişman olmadan yapmalısınız.

stres5

Hayata dair gerçekleşebilecek hedefleriniz olsun. Hayal ve hedef koyarken mümkün olduğunca gerçekleşebilecek hedefler koyun. Böylece o hedefe ulaşınca daha mutlu olacaksınız ve daha az stres yaşayacaksınız.

stres6

Sağlam, sadık ve önyargısız arkadaşlarınız olsun. Mümkün olduğunca kafanızın anlaştığı ve mutlu olduğunuz arkadaşlarınız olsun. Dertleşin, anlatın ve dinleyin.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.