Stres ve mide rahatsızlıkları
Menu

Stres ve mide rahatsızlıkları

baş

Midemizin en büyük düşmanı ne yazık ki gene biziz. Yaşadığımız stres ve üzüntüler zaman içinde çok ciddi hastalıklar olarak bize geri dönüyor. İşte, midemizin düşmanı stres ve mideye yaptıkları ;

mide1

Sindirim sistemimiz, hormonlar, elektriksel uyarımlar ve diğer organlarla iletişim halinde çalışan bir mekanizmadır. Hastalıkları tetikleyen pek çok etmen olduğu gibi midede dış etkenlerden kaynaklı pek çok rahatsızlık yaşanabilir. Bu rahatsızlıkların başında mide ülseri oluşturan helicobakter pylori adı verilen bir bakteri vardır.  Dengesiz beslenme, gıdaları az çiğneme, uzun süre aç kalmak, uykusuzluk, yorgunluk sıklıkla mide rahatsızlığı yapabilir. Bütün bunlardan başka, stres mide rahatsızlıklarının fitilini hızlıca ateşleyen başlıca faktördür.

mide2

Dünyada yapılan bir araştırma stresin mideye olan etkisini bize anlatır düzeydedir. Ekonomik buhran ve savaş yaşayan ülkelerde insanlar ülser ve mide kanamalarını çok fazla geçirmektedir. Çünkü, stres durumunda mide hareketleri bozulmaktadır. Stres sayesinde midede nörokimyasal ve fizyolojik bir baskı oluşmaktadır.

3

Bilim adamları mide rahatsızlığına yakın olan kişilerde stres sayesinde ülser, kanser, mide kanaması, gastrit gibi rahatsızlıklara daha yakın olduğumuzu ispatlamaktadır. Bu nedenle, stres ile baş etmenin yolları bulunmalıdır. Stres yaşadığımız dönemlerde bir hekim desteği almak çok önemlidir.

4

Dengeli bir hayat yaşamak, stresten uzak durmak hayatımızı uzatmaktadır. Sabahları egzersiz, akşamları yemekleri hafifletmek yanı sıra boş vermek, affetmek ve önünüze bakmak en önemli sağlık kriteridir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.