Spor yapmanızı alışkanlık haline getirmenin 10 yolu
Menu

Spor yapmanızı alışkanlık haline getirmenin 10 yolu

spor yapma alışkanlığı

Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek neredeyse bir gereklilik haline gelmiştir. Düzenli yapılan spor, ruhsal durumumuzdan, sağlığımıza kadar çok faydalıdır. Fakat, pek çoğumuz spor salonlarına yazılır ve vazgeçeriz. Sporu alışkanlık haline getirmek için bazı ipuçlarımız var. İşte, sporu alışkanlık haline getirmenin 10 yolu;

spor yapma alışkanlığı kazanmak

Sporu alışkanlık haline getirmenin en önemli yollarından biri sabahları erken kalkmaktır. Bunun için, akşamları erken saatlerde uyumak ve mümkünse her akşam aynı saatlerde yatmak gereklidir. Sabahları erken kalktığınızda erken saatlerde spor yapmak, gün içinde sporu oluşan bazı gelişmeler nedeni ile ertelemenizi engeller. Erken kalkmak, kilo vermenize yardımcıdır. Üstelik, erken kalkıldığında spor için en uygun metabolizmaya sahip olursunuz.

Spor yapılmaya başladıktan yaklaşık 6 ay sonra size etkilerini gösterir. Bu nedenle ne yaparsanız yapın, 6 ay kadar buna azimle devam edin. 6 ay sonra sporun vücudunuzda olan etkilerini gördüğünüzde zaten kendiniz istekle sporu alışkanlık haline getireceksiniz.

Sizinle aynı durumda olan bir arkadaşınızla birlikte spor yapmaya başlayın. Bu durum birbirinizi motive etmenizi sağlayacağından spor kesintisiz devam edecektir. Sporu alışkanlık haline getirmek için birbirinizi vazgeçtiğinizde motive edin.

Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek ve sizin huzur almanızı sağlaması için kesinlikle hoşlandığınız bir spor dalı bulun. Bazı insanlar kapalı ortamlarda spor yapmayı sevmez bazıları da kapalı ortamları sever. Yürüyüş, pilates, yüzme, koşu, tenis vs. hangisi sizi rahatlatıyor ve mutlu ediyorsa onu seçin.

Her zaman için profesyonel eğitmen ile spor yapmak size doğru olan egzersizleri öğretir. Bu şekilde çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu nedenle, bir spor salonuna üye olmayı deneyin.

Spor salonu seçerken, salonun evinize veya iş yerinize yakın olması sizi spor yapmaya daha fazla teşvik edecektir.

Spora başlayan pek çok insan, ağır egzersizler yaparak başlar başlamaz kaslarını zedeliyor. Bu nedenle, spora başlayan insanlar hemen sporu bırakabiliyor. Spora başladığınızda hafif tempo ile başlayın.

Spora başladığınızda kalori ve adımları hesaplayan uygulamaları da kullanmaya başlayın. Bu sayede, spora karşı bir yatkınlık ve istek gelişmektedir.

Spora başlamanız ile birlikte her ay ilerleyen hedefleriniz olsun. Örneğin, önümüzde ki hafta 5 kilometre daha fazla yürüyeceğim iyi bir hedeftir. Fakat, burada önemli olan şey, hedeflerin ulaşılabilir olması gerekliliğidir.

Spor yapmayı kendiniz için eğlenceli bir aktiviteye çevirin. Mesela, spor yaparken hızlı ve tempolu müzikler dinleyin, spor yapmaya giderken en sevdiğiniz kahveyi alın. Böylece, spor size eğlenceli bir alışkanlık haline gelsin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.