Soykırım nedir
Menu

Soykırım nedir

soykırım baş

Soykırım, bir halkın başka bir halkı kasıtlı bir şekilde, planlayarak yok etmesine verilen isimdir. Tarih, soykırımlar ile doludur. Çok eski zamanlardan günümüze kadar pek çok soykırım yapılmıştır.

soykırım1

19. yüzyılda Tazmanya soykırımında Tazmanyalıların neredeyse %80’i katledilmiştir. Daha sonra hayatta kalanlar bir noktaya toplanmış ve burada salgın hastalıklar ile ölmüşlerdir. Tarihin en büyük soykırımlarından kabul edilmektedir.

soykırım3

2. Dünya savaşında Nazi Almanya’sı Avrupalı Yahudileri İnsan ırkının gelişimi ve arı ırk için katletmişlerdir. Kızıl Kimerlerin Kamboçya’da 1.7 milyon kişiyi öldürmesi, 1990 yılında Rwanda’da 600 bin Tutsinin, Hutiler tarafında katledilmesi birer soykırımdır. Yapılan incelemelerde 20. yüzyıl içinde 83 milyon insan soykırımda hayatını kaybetmiştir.

soykırım4

Soykırımların nedenleri genelde dini, ekonomik ve politiktir. Tazmanya’da olan soykırımda İngiliz yün üreticileri adayı komple sahiplenmek istemişler ve bu nedenle kışkırtma yaparak soykırımı başlatmışlardır. 1960-70 yılları arasında Namibya’da yerliler başka bir bölgeye yerleşmeye mecbur tutulmuş, hastalıklar ve yardım olmaması nedeniyle ölmüşlerdir. Dünyada ki bazı politik olaylar soykırımları yaptırmıştır.

soykırım2

Bazen soykırımlar sonucunun ne olacağı kestirilmeden yapılabilmektedir. Dünyada halen devam eden bu kışkırtma ve hırs nedenli olanlar da ise yüzlerce insan hayatını kaybetmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.