Menu

Soğuk havanın kalp hastalıklarına etkisi

kalp baş

Kış aylarının gelmesi ile özellikle kalp ve damar hastası olanlar çok dikkatli olmalıdır. Vücut sıcaklığında ki ani düşmeler ve değişimler kalp krizi geçirme riskini hızla arttırmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, kronik kalp rahatsızlığı olanların soğuk havadan kendilerini korumaları gerektiğini söylüyorlar.

kalp 1

Soğuk hava nedeni ile kronik hastalığı olan kişiler rahatlıkla grip virüsü alabilirler. Bu tip virüsler, akciğerleri ciddi manada etkileyebilir. Üstelik, soğuk hava kalp sağlığını ciddi manada etkiler. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıya çıkmak yerine, ev ortamında olmanın faydası vardır. Kalp kapakçığı sorunları, kalp yetmezliği, bypass olan hastalar soğuk havaya mümkün olduğunca az çıkmalıdır.

kalp2

Kış aylarında havanın soğuması ile damarlarımız hızla büzüşür. Bu büzüşme ile kalp kaynaklı sıkışmalar ve krizler yaşanabilir. Yaz aylarında rahatlıkla spor yapabilen kişiler, kış aylarında spor yaparken tıkanıklık yaşıyorlarsa hemen bir kalp doktoruna görünmekte fayda vardır. Pek çok ani kalp krizi kalp rahatsızlığı olduğunu bilmeyen kişilerin spor esnasında rahatsızlanması ile başlar.

kalp3

Kalp rahatsızlığı olan kişiler, özellikle kış aylarında beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Bol C vitamini ve kış sebzelerinden tüketmek en iyi beslenme planıdır. Protein, yağ ve karbonhidrat açısından dengelenmiş bir beslenme programı kış aylarında kalp hastalıklarını engeller. Soğuk havalarda alkol kullanmak en tehlikeli olaydır. Alkol alımı ile birlikte, metabolizmamızda ani sıcaklık değişimleri olur. Bu ani sıcaklık değişimleri kalp krizi riski yaratır. Kalp hastalığınız varsa özellikle kış aylarında sınırlandırılmalı ve hiç kullanılmamalıdır.

kalp4

Son yıllarda pek çok bitkisel ilaç piyasada rahatlıkla satılmaktadır. Kronik kalp ve damar hastalığı olanlar için çok tehlikeli olan bitkisel ilaçlar, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bazı bitkisel ilaçlar kalp damarlarını daraltabilir veya tıkayabilir. Bu nedenle bitkisel ilaç kullanarak sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.