Sizi şok edecek müzeler
Menu

Sizi şok edecek müzeler

şok edici müzeler

Dünyamızda yaklaşık 55 binden fazla müze olduğu düşünülüyor. Hayatımız boyunca hiç olmazsa 1 kez müze gezmişizdir. Bazı müzeler sıkıcı olabilir çünkü, ilgi alanlarınızla eşleşmiyordur. Dünyada belki de çok ilginç alanlarda yapılmış müzeler vardır. İşte, sizi şok edecek müzeler ;

ölüm müzesi

Ölüm Müzesi, California ;

1995 yılında kurulan müze, San Diego morgundayken, bugün Hollywod’dadır. Çeşitli cinayetlerin resimleri, otopsi araçları, tabutlar ile büyük bir koleksiyonu halk ile paylaşmaktadır. Gezenler arasında kalp krizi geçiren veya bayılanlar olmaktadır. Dünyanın en korkutucu müzesi kabul edilir.

işkence müzesi

İşkence Müzesi, Amsterdam, Hollanda ;

İşkence yapılan maskeler, kafatası kıran aletler, giyotinler ve engizisyon döneminde kullanılan pek çok işkence aleti geniş bir koleksiyon olarak müzede bulunmaktadır. Artan bir popülaritesi olan müze, ikinci bir yer daha açmıştır. Damrak merkez istasyonunda olan ikinci müze balmumu figürler ile aletlerin nasıl kullanıldığını anlatmaktadır.

tuvalet müzesi

Tuvalet Müzesi, Mr. Toilet House, Güney Kore, Suwon ;

Dünya Tuvalet Derneğinin kurucusu Sim Jae Duck onuruna yapılmıştır. Müzede, tuvaletler hakkında geniş bilgiler vardır. Dünya tuvaletleri, ilk tuvaletler ve tuvalet sistemleri ile ilgili geniş bir koleksiyon sergilenmektedir. Binanın dışında olan pislik maketi çok ilgi çekmektedir.

tıp müzesi

Siriraj Tıp Müzesi, Bangkok, Tayland ;

Dünyanın belki de en rahatsız edici müzesidir. Doğumsal anormallikler, ölü bebekler, intihar edenlerin iskeletleri, kafatası kırılanlar gibi tüyler ürpertici sergi yapılmaktadır. Buna benzer başka bir müze Amerika’da bulunmaktadır. Müzenin içinde ki çoğu parça, formaldehit içinde korumadadır. Modern dünyanın ilk seri katili kabul edilen, Si Ouey Sae’nin mumyalanmış cesedi bile bu müzededir.

parazit müzesi

Meguro Parazit Müzesi, Japonya, Tokyo ;

Bir tenyanın hayatını ve evrelerini kaç kişi sizce merak eder? İşte bu parazit müzesinde sergilenen parçalardan biridir. Bu küçük müzede çok iyi korunmuş 45 bin tür parazit vardır. Müzenin en ilginç eseri, bir insanın bağırsağından çıkan yaklaşık 9 metrelik bir tenyadır. Ayrıca, müze araştırma için eğitim kurumlarına parazit satmaktadır. Rahatsız edici bir müzedir.