Sindirim sorunlarını önlemek için yapılacaklar
Menu

Sindirim sorunlarını önlemek için yapılacaklar

gaz baş

Akşamları yemek sonrası şişkinlik ve gaz problemi yaşıyorsanız, yanlış beslenme yapıyorsunuz demektir. Midenizde oluşan şişkinlik ve gaz sıkıntıları tamamen yediklerinizle alakalıdır. Vücudunuzda oluşan gaz ve şişkinlik, dolaşım sisteminize kadar sirayet edebilir ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

gaz1

Akşam yemeklerinden sonra yenilecek olan bir paket probiyotik yoğurt, kefir şişkinliğinizi alacaktır. Probiyotik yoğurtlar bağırsaklarda yararlı bakterileri arttırarak sindirim işlemine yardımcıdırlar.

gaz4

Yemeklerde bol lifli ve kepekli ürünleri tercih edin. Örn. çavdar, kepek ekmeği veya bol yeşil sebzeli salatalar sindiriminize yardımcıdır. Yemeklerden önce tüketilen 1 bardak su, yemek sonrası içilecek olan 1 bardak ılık su sindirimin daha rahat yapılmasını sağlayacaktır. Mide, yediklerimizi sindirmek için sıcak ortama ihtiyaç duyar. Yemek süresince içilen soğuk su ya da soğuk meşrubatlar midenin sindirimine ters etki yaratır ve gaz, şişkinlik yaratır. Yemek sonrası ılık bir bardak su sindirime destek verirken gaz ve şişkinlik yaratmaz.

gaz2

Akşam yemeğinden sonra yenilecek olan 2-3 adet kuru kayısı, 2 adet kuru incir şişkinliği alarak, bağırsakları rahatlatır. 1 bardak sıcak suya koyulan 1 kaşık bal bağırsaklarda müshil etkisi yaratır. Kimyon, anason ve keten tohumu bir arada çay yapılabilir. 10 dakika kadar demlenip, içilirse bağırsaklar ve mide rahatlar.

gaz3

Keten tohumu bağırsaklarda dengeyi sağlayarak bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. 1 çay kaşığı keten tohumu yemeklerden sonra su ile tüketilebilir. Bol posalı ve lifli beslenmek bağırsak ve midenin rahatsız olmasının önüne geçer. Bu nedenle bol sebze tüketilmelidir. Sebze yanında belirli meyveler, örn. şeftali, muz, elma, portakal sindirime yararlıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.