Sezaryen sonrası ağrı
Menu

Sezaryen sonrası ağrı

sezaryen sonrası ağrı

Her cerrahi operasyon sonrası mutlaka ağrı hissedilir. Sezeryan bir ameliyattır ve sonrasında ağrı hissetmek gayet doğaldır. Çünkü, sezaryen sırasında kas dokusu ve cilt altı dokularına kesik atılır. Anestezi sayesinde bu ağrılar hissedilmez ve işlem sonrası kullanılan ağrı kesiciler sayesinde hafif ağrılar oluşabilmektedir. İşte, sezaryen sonrası ağrı ;

sezaryen ameliyatı

Sezaryen ameliyatı esnasında anestezi uygulandığından yaklaşık operasyon sonrasında 2-4 saatlik dönemde ağrı hiç hissedilmez. Üstelik ağrının en şiddetli olduğu dönem, bu 2-4 saatlik dönemdir. Ağrı hissedilmemesinin sebebi, anestezinin vücutta etkisi devam etmesidir. Daha sonraki saatlerde,  hastalara damar yolu ile ağrı kesiciler verildiğinden ağrı çok fazla hissedilmez hafif sancı şeklinde hissedilir. Bu ağrı kesiciler, narkotik analjezik veya non streoid antienflamatuarlardır.

Bazen de sezaryen sonrası, hasta kontrollü ağrı kesiciler (PCA) kullanılır. Hasta ameliyat sonrası ağrı hissettiğinde bir düğmeye basar ve ağrı kesici ilaç vücuda yayılır. Genelde epidural sezaryenlerde kullanılan katatere bağlanan uç yardımıyla kullanılır. Ayrıca damar yolu ile de uygulanabilir. Bu yöntem doktorlar tarafından çok yararlı bulunur. Çünkü, hasta sürekli ağrı kesici almaktansa sadece ihtiyacı olduğunda ağrı kesici almaktadır.

sezaryen ameliyatları

Sezaryen ameliyatlarından yaklaşık 6-7 saat sonra hastanın ağrıları iyice yavaşlar. Yürüyüp, ayağa kalktığında hafif kasıklarda ağrı hissedilebilir. Ameliyat sonrası gün hasta artık ağrılardan kurtulmuştur fakat ağrı kesici gene kullanılır. Hasta taburcu edildikten 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Fakat, bu arada evde ayağa kalkarken, yatarken kasıklarında ve karnında hafif ağrılar oluşabilir. Şiddetli ağrı bu süreçte beklenmez.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.