Şeker hastalığı ameliyatının başarı oranı
Menu

Şeker hastalığı ameliyatının başarı oranı

şeker hastalığı ameliyatı

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan cerrahi operasyonlar ile pek çok şeker hastası organ hasarı yaşamadan, sağlıklı yaşamaktadır. Bu operasyon ile şeker hastalarında %90 civarında sonuç alınmaktadır. Şeker hastalığı ameliyatı olan Ileal Interpozisyon ameliyatı Tip 2 diyabet hastalarında çok daha başarılıdır.

şeker hastalığı ameliyatları

Yaklaşık 40 yaş ve sonrasında sıklıkla görülen şeker hastalığı, önlem alınmazsa organ hasarı ve görme sorunları ile körlük yapabilmektedir. Hatta bugün diyaliz tedavisi olan hastaların yarısı şeker hastalığı nedeni ile böbreklerinde hasar oluşan kişilerdir. Karaciğer hasarları, dolaşım sorunları şeker hastalığı kaynaklı olduğundan şeker hastalığı çok ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Şeker hastalığı ameliyatı başarı oranları nelerdir?

Şeker hastalığı ameliyatlarında başarı oranı bugün %90’lara varmaktadır. Hastaların çoğunluğu şeker ilacı kullanmayı bırakır veya az miktarda ilaç ile hayatına devam eder. Ileal İnterpozisyon ameliyatında  midenin bir kısmı alınır. Bunda ki amaç, midenin salgıladığı Ghrelin hormonunun salgısını azaltmaktır. Bu hormon, insülin direncine neden olan ana hormondur. İnce bağırsağın insüline destek veren hormonunu engellemek için, alt bölümü yukarıya alınır. İnsülin salınımın da denge sağlanmış olur.

Hastanın yaşı, şeker hastalığının süresi, insülin üretme kapasitesi, dokuların insüline olan direnci, varsa organ hasarlarının düzeyi bu tarz ameliyatlarda belirleyici unsurdur. Aslında şeker ameliyatlarında ana amaç, pankreasta bulunan insülin üreten hücrelerin çalışmasını arttırmaktır. Uzun süre şeker hastası olan ve yaşı ilerlemiş bazı hastalarda bu hücrelerin tamamen yok olması ameliyat yapılmamasına neden olmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatı hastaya şekerin verdiği tüm etkileri kaldırır. Fakat bu ameliyatın yapılabilmesi için, hastada oluşan organ hasarının döndürülebilir ve insülin rezervinin olması gerekmektedir. Aksi taktirde ameliyat yeterli olmamaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.