Sars hastalığı
Menu

Sars hastalığı

sars baş

Sars, akut solunum yolu yetersizliği olarak bilinir. Sars 2003 yılında ortaya çıkmıştır. Asya, Kuzey Amerika’dan hastalar ortaya çıkmıştır. Bugün nedeni ve nereden çıktığı belli olmayan sars virüsü, zatürre olarak başlar.

sars1

Virus bulaştığında 1 hafta kuluçka dönemi yaşanır. Öksürük, ateş, titreme, baş ağrısı ve kırıklık ilk belirtileridir. Bu belirtiler başladıktan ne süre sonra bulaştığı bilinmese de, aynı evi paylaşan insanlarda ve onları kontrol eden sağlıkçılara hızla bulaşmaktadır. Yaklaşık 38 derecelik yüksek ateş, soğuk terleme, boğaz ağrıları ve solunum zorluğu başlıca belirtilerdir. İlerleyen dönemde solunum cihazına hasta bağlanabilir.

sars2

Sars hastası olan bir yakınınız varsa yakın temastan kaçınılmalıdır. Tek kullanımlık eldiven kullanmak gereklidir. Maske takmak ve alkol ile temizlik yapmak gereklidir. Hastayı karantinaya almak gereklidir.

sars3

Sars hastalığının tam olarak tedavisi yoktur. Zatürre tedavisinde kullanılan ilaçlar bu hastalıkta kullanılmaktadır. İlaç ve tedavi konusunda uzmanlar çalışmaktadır. Bu güne kadar 3 bin civarı hasta bildirilmiştir. 1.500 tanesi iyileşmiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.