Salebin faydaları
Menu

Salebin faydaları

salep baş

Yabani orkidenin çiçeklerinden yapılan salep, ülkemizde çok eski zamanlardan bu yana tüketilir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez içeceği hakkında biraz bilgilenelim ,

saleb

Çayır otu ve Çam çiçeği olarak bilinen salep, boza, şıra ile en sevilen eski içeceklerdendir. Çok eski zamanlardan itibaren bizde içilirken, Avrupalı salep ile 15. yüzyılda tanışabilmiştir. Ülkemizde, Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Eski tarihlerden bu yana halk arasında cinsel gücü arttırdığına inanıldığından ”güç otu” olarak da bilinmektedir.

salep2

Yabani orkide tohumları, topraktan çıkarılır ve yıkanır, ayıklanır. Daha sonra su ile kaynatılır, süzülür ve ipe dizilerek gölgelik alanlarda kurutulur. Sonrada değirmenlerde un gibi öğütülür. Böylece salep oluşmuş olur.

salep3

Salep, dünyada ilk olarak dondurma üretiminde Türkiye’de kullanılmıştır. Maraş dondurması, süt ve salebin karışması ile formüle edilmiştir. Dondurmaya sakız etkisini ve tadını veren saleptir.

salep4

Eski zamanlarda, ishal, mide- bağırsak iltihaplanmaları, bronşit ve öksürük tedavisinde başka baharatlarda eklenerek hekimler salebi kullanırlardı. Salebin yapışkan özelliği, dokularda yumuşama ayrıca doku üzerinde bir katman oluşarak onu korur. Mideyi rahatlatarak, sindirime yardımcı olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.