Menu

Saat nasıl çalışır

saat nasıl çalışır

Saat nasıl çalışır?

Kol saatinizin, duvardaki saatin, masa saatinizin nasıl çalıştığını hep merak etmişsinizdir. Günümüzde her ne kadar dijital elektronik saatler çok yaygın bir şekilde kullanılsa da, mekanik saatler her dönemde olduğu gibi, bu gün de insanların çok yaygın bir biçimde kullandığı saatler olmaya devam etmektedir. Mekanik saatler, dijital saatlere göre oldukça pahalı saatlerdir. Peki, saat nasıl çalışır?

Saatin çalışma şekli

Mekanik saatlerde birbirine bağlı olarak çalışan beş ayrı çark bulunmaktadır. Kurulduğunda zembereği sıkıştırılmış olmaktadır. Bu kurgu boşaldıkça her sekiz saatte bir ilk çark tam bir devir yapmaktadır. Birinci çark, ikinci çarkın dönmesini sağlamaktadır. Bu ikinci çark birinci çarktan daha küçük olup, birinci çarkın sekizde biri kadar hızlıdır. Diğer bir deyişle ikinci çark 60 dakikada bir devir yapmaktadır. Dakika ve saat çubuğu direkt olarak bu çarka bağlıdır. Fakat saat kolu, başka bir çark tarafından kontrol edilmektedir ve her on iki saatte bir tam devir yapmaktadır. İkinci çark üçüncü çarkı, üçüncü çark ta dördüncü çarkı döndürmektedir. Beşinci çark ise, rakkas kolunun bir parçası olarak çalışır. Rakkas, bir yay, bir rakkas çarkı ve denge çarkından meydana gelmektedir. Rakkas kolunun görevi, zembereğin serbest bıraktığı enerjiyi ayarlamaktır. Denge çarkının üstünde bulunan yay, sarkaç görevini yerine getirmektedir. Bu yayın düzenli bir şekilde hareket etmesi de zaman aralıklarını ayarlamaktadır. Denge çarkı da rakkas çarkından iletilen itme hareketleriyle işlemektedir. Rakkas kolunun hareketi ise zemberek tarafından sağlanmaktadır. Denge çarkı hareket ettikçe yayı itmekte, yay da denge çarkını ters istikamette çekmektedir. Bunun sonucu olarak da denge çarkı ileri geri hareket etmeye başlar. Bu hareket esnasında, denge çarkının üstünde duran iğne veya dişlilerden bir tanesi, dişli rakkas çarkı üzerine bir dakika süreyle duran vurgu yapmaktadır. Denge çarkındaki dişli, rakkas kolu üzerindeki dişlilere uyarken rakkas çarkı da geri çekilmektedir. Bu geri çeklime işlemi yayı etkilemekte ve hareket eder durumda tutmaktadır.

Rakkas çarkı, sonraki dişli tarafından durdurulana dek dönmektedir. Denge çarkının düzenli şekilde çalışması, rakkas çarkını her defasında bir dişliden diğerine geçebilecek kadar hareket ettirmektedir. Çark, her dişilden geçerken düzenli şekilde bir ses çıkarmaktadır.

 

Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.