Riskli gebelik nedir
Menu

Riskli gebelik nedir

risk baş

Hamilelik öncesi anne adayının hastalıkları, gebelik süresinde annede oluşan çeşitli hastalıklar, fetüsün çeşitli sakatlıkları ya da hastalıkları taşıyan hamileliklere riskli gebelik denilir. Genelde riskli olmasının sebebi anne ve bebeğin hayati tehlike altında olmasıdır. Riskli gebelik, gebeliğin ilk aylarında da ya da herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle gebeliğin her evresi bir doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır.

risk1

Hangi gebelikler riskli kabul edilir?

35 yaş üstü kadınların gebelikleri, çoğul gebelikler, daha önce düşük ya da doğum sonrası bebek ölümü yaşayanlar. Anne adayında, hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları olması. Doğum öncesi ani kanamalar, gebelik zehirlenmeleri, tiroit bezi hastalıkları riskli gebelik doğurabilir. Riskli gebelikte bebeğin anne karnında ya da doğumda ölümü, doğum anomolisi, zehirlenme, rahim içi iltihapları, psikolojik travmalar yaşanabilir.

risk2

Riskli gebelik geçirenler nelere dikkat etmelidir?

Riskli gebelik yaşayan annelere fiziksel yoğun aktivitelerden uzak durulması ve uzun süre ayakta kalmaması tavsiye edilir.

Sıcak ve nemli ortamlardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle yürüyüş yapacaksanız bile akşam ya da sabah erken saatlerde yapılmalıdır.

Gebelik boyunca D vitamini sentezi için 11-16 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır.

risk3

Gebelikte kontrolsüz kilo alınmamalıdır. Riskli gebelere doktor özel rejimler uygulayabilir. Ödem, reflü ve çarpıntıdan anneyi korumak için yediklerinize dikkat etmelisiniz.

Yatmadan 2-3 saat öncesine kadar yemek yemek kesilmelidir.

Riskli gebelere havuza girmemeleri tavsiye edilir. Böylece, hijyen kaynaklı bakteri ve mantar alınmaz.

Şeker düşmeleri ve ani su kaybına karşı yanınızda su ve kuruyemiş bulunmalıdır.

risk4

Riskli gebeliğiniz varsa son 3-4 ay kala yolculuğa çıkılmamalıdır.

Ödem oluşumuna karşı, ayaklar ve bacaklar yukarıda tutulmalıdır. Tuzu azaltmak, ayağın altına yastık yerleştirerek yatmak bu nedenle çok önemlidir.

Gebeliğin her bölümünde hekim kontrolünde olunmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.