Menu

Reflü hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler

reflü hastalığı

Reflü, midenin yemek borusu ile birleştiği noktada olan kapakçığın gevşemesi ile mide asidinin yemek borusundan yukarıya çıkması ile oluşur. En sık görülen hastalıklar arasındadır. Reflü şikayeti olanlar genelde ağızlarında bir acı su olduğunu söylerler. Bu hastalıkla ilgili bilinmesi gereken konuları sizin için topladık. İşte, reflü hastalığı ;

reflü

Reflü ve reflü hastalığı nedir?

Reflü ve reflü hastalığı aslında birbirinden farklı şeylerdir. Reflü, mide içi asidin ve sıvıların yemek borusuna girmesi ile oluşur. Bu tarz durumda yemek borusunda bir hasar yoktur ve dolayısıyla bir hastalık değildir. Reflü hastalığındaysa durum biraz farklıdır. Yemek borusunda hasar vardır. Bu durumda göğüste yanma ve ağız içine kadar gelen acı su vardır.

Reflü hastalarına teşhis nasıl koyulur?

Reflü hastalarına teşhis koyulabilmesi için, yemek borusu dokularından biyopsi alınmalıdır. Mikroskopik inceleme ile reflü hastalığı teşhis edilmelidir. Bu incelemeyi yaptırmayan pek çok hasta tedaviden mahrum kalmaktadır.

Göğüste yanma belirtisi dışında hangi şikayetler görülür?

Yutma güçlüğü en fazla görülen şikayetlerdendir. Katı gıdaları yutarken zorlanma yavaş gelişir. Sıklıkla ağızlarına dolan hafif ekşi ve tuzlu sıvı şikayeti vardır. Ağrılı yutma, hıçkırık, geğirme, kusma reflü hastalığında görülür.

Reflü ile astım ve öksürük bağlantısı nedir?

Reflü, kalp kaynaklı olmayan göğüs ağrısı, astım, larenjit, kronik öksürük, zatürre, diş çürüklerine neden olabilir. Bu tarz septomlara neden olan reflüye sessiz reflü denilmektedir. Astım hastalığı yetişkinlikte başlamışsa, hastalığa neden olan bir alerjen yoksa astım sebebi olarak reflü kesinlikle araştırılmalıdır. Seste boğuklaşma, boğazda yumru hissi, tekrarlayan boğaz ağrısı, kronik öksürük sıklıkla reflü kaynaklıdır.

Reflü kalıtsal mıdır?

Çocukluk çağında reflüsü olanların 13. Kromozomlarda bir anormallik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile reflü kalıtımsal olabilir.

Reflü hastalığında olan artış nedendir?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, yemek borusu kanseri giderek artarken, ülser hastalığı azalmaktadır. Helikobakter bakterisi son yirmi yılda iyice azalmıştır. Sağlıklı bir mide dokusu nedeni ile midenin asit salgılama kapasitesi arttığından reflü hastalarının sayısı artmıştır. Reflünün artması nedeni ile yemek borusu kanseri tetiklenmiştir.

Reflü hastalığı yemek borusu kanseri yapar mı?

Reflü kaynaklı yemek borusunda doku değişikliği olabilmektedir. Bu nedenle hastalarda mutlaka yemek borusundan patalojik inceleme yapılacak doku örnekleri alınmalıdır. Reflü hastaları mutlaka takibe alınmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.