Rahim ağzı yaraları (servisitler) tanı
Menu

Rahim ağzı yaraları (servisitler) tanı

rahim ağzı yaraları tanı

Rahim ağzı yaraları yani servisitler, rahim ağzı dokusunda oluşan iltihaplara verilen isimdir. Bu iltihaplar enfeksiyon, irritasyon ya da travmalar ile kendini ortaya çıkarır. Hemen hemen pek çok kadın rahim ağzı yarası geçirir. Kasık ağrısı ve vajinal akıntıyla kendini belli eden servisitler ile ilgili her şeyi size anlatalım istedik. İşte, rahim ağzı yaraları ve tanı ;

rahim ağzı yaraları

Rahim ağzı yaraları tanı

Rahim ağzı yaraları belirtileri kadın hastalıklarında oluşan belirtilere çok benzemektedir. Bu nedenle, hasta kendisi tanı koyamaz. Genelde, jinekolojik muayene ile kendini belli eden bir hastalıktır. Rahim ağzında yaraların oluşması, bağışıklık sisteminin normal çalışması ile oluşur.

Her hangi bir rahim dokusunda, enfeksiyon ya da irritasyon oluştuğunda beyaz kan hücreleri hemen bu bölgeye toplanır. Böylece, kan akışı o bölgeye fazlalaşır. Normalde açık pembe olan rahim ağzı dokusu kızarır ve şişmeye başlar. Servisit tanısı, jinekolojik muayene ile koyulması yanı sıra bazen ek tahlillere neden olabilir. Bunun nedeni, bazı servisit kanserlerinin servisit yaraları ile karışmasıdır. Rahim ağzı yaralarında tanı koymak ve tedaviye hemen başlamak çok önemlidir. Bu nedenle, jinekolojik muayene yanında ek tahliller yapılır.

Servisit tanısında kullanılan testler

Smear testi

Kadınlarda her yıl 1 defa tekrarlanması gereken smear testi, rahim ağzı yaralarında ve servisit kenserinde teşhis ve tanı için kullanılır. Rahim ağzında oluşan salgıdan bir pamuklu çubuk ile bir miktar alınır ve patolojik inceleme yapılır. Ağrısız ve kolay bir testtir.

Biopsi

Jinekolojik muayenede rahim ağzı çok fazla farklı ve anormal görünüyorsa, lokal anestezi ile rahim ağzından parça alınabilir. Bu işleme serviks biopsisi denilir. Bu biopside bazen pek çok noktadan parça alınabilir.

Kolposkopi

Rahim ağzının ışık altında büyütece benzer bir optik alet ile incelenmesine verilen isimdir. Rahim ağzı, işlem öncesi kimyasal maddeler ile temizlenir ve daha sonra bir boya ile boyanır. Dokularda boyanın tutulmasına bağlı olarak biyopsi yapılacak olan alan belirlenir. Rahim ağzı bölgesinde olan kılcal damarların yapıları da değerlendirilir bölgede anormal damar oluşumuna bakılır. Bu uygulama ile servisit ile kanser arasında seçim yapılmış olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.