Menu

Radar nasıl çalışır

radar

Modern teknolojilerin büyük gelişme gösterdiği günümüzde halen kullanılan önemli icatlardan biri olan radar, askeri ve sivil amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Peki önemli bir buluş olan radar nasıl çalışır?

radar nasıl çalışır

Radar, çıplak gözle görme mesafesinin dışında olan uzak nesneleri radyo dalgalarının yansıtılma prensibiyle tespit eden cihazdır. Radarların çalışma prensibi sonarlarda olan ses dalgalarının yansıma prensibi ile çok benzerlik gösterir. Buna en güzel örnek, kayalık bir vadide veya bir mağarada bağırdığınızda sesinizin yankılandığını yani geriye döndüğünü duymanızdır.

radar sistemi

Sesin havada yayılma hızını bildiğinizde, belirlemek istediğiniz nesnenin mesafesini ve yönünü belirlemek mümkündür. Sesin dönüş yankısı için geçecek olan süre, ses hızı bilindiği zaman yaklaşık olarak hesaplanabilmektedir. Radarlarda radyo frekansı enerjisi nesneye ulaşmakta, nesneden yansıyarak tekrar geri dönmektedir. Radyo dalgasının küçük bir miktarı nesneden yansır ve radar cihazına geri gelir. Buna da yankı denilmektedir.

uydu radar sistemleri

Radar, yankıyı gönderen nesnenin mesafesini ve yönünü belirlemek amacıyla kullanılır. Alman mühendis Christian Hülsmeyer, icadı olan radar için 1904 yılında patent başvurusunda bulundu ve tescil edildi.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.