Progesteron ve östrojen nedir
Menu

Progesteron ve östrojen nedir

progesteron ve östrojen hormonu

Progesteron nedir?

Yumurtalıkta bulunan corpus luteumdan salgılanan hormon progesteron hormonudur. İki kanamanın ortasında, yani adet döneminin ikinci dönemi olan luteal fazda salgılanmaktadır. Rahim içi zarının kabarmasını ve salgılayıcı hale gelmesini, döllenen yumurtanın rahimde kalmasını ve gebeliğin devamını sağlaması yönünden gerekli bir hormondur. Progesteron, vücut ısısının artışını, adet döneminin olmasını ve östrojenin etkilerini dengelemektedir.Vücutta sıvı birikmesi ve şişkinliğin en önemli nedenlerindendir. Progesteron, düz kaslarda gevşeme yapmakta ve bundan dolayı bağırsaklarda gaz oluşmasına sebep olmaktadır. Bu tür şikayeti olanların yapması gerekenler ise şöyledir;

Tuzlu besinlerin yenmemesi, yağlı ve lifli gıdalardan uzak durulması gerekir.

Sık aralıklarla az miktarlarda yemek yenmelidir.

Sabah kahvaltısı kesinlikle yapılmalıdır.

Egzersiz yapılmalı, fazla kilolar verilmelidir.

Diüretik alınmamalı, hormon tetkikleri ve üreye bakılmalıdır.

Östrojen nedir?

Yumurtalıkta bulunan granulosa hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Bu hormon kız çocuklarının boylarının uzamasına, kadın fiziğinin oluşmasına ve göğüslerin büyümesine katkı sağlamaktadır. Genel kadın özellikleri olan ince ses, dudakların büyümesi ve kadın tipinde kalça oluşumu östrojen hormonu sayesinde olur. Kızların genital bölgelerinde ve koltuk altlarında meydana gelen kıllanma yumurtalıkta salgılanan androjenler vasıtasıyla olur. Östrojen hormonu, kadınları kalp hastalığından koruduğu gibi, kan kolesterolünü de azaltır. Overden en çok salgılanan hormon östrojen E2 denen östradiol’dür. Östrojen hormonu, rahmin büyümesini sağladığı gibi, vajenin de kaygan olmasını sağlar.

yumurtalık
Yumurtalık nedir?

Yumurtalıklar, erişkin olan kadınlarda her biri yaklaşık 7 gram ağırlığında, oval şekilli, sağda ve solda birer adet olmak üzere toplamda 2 adettir. Yumurtalıklardan östrojen, progesteron ve androjen hormonları salgılanır ve tamamı kolesterolden yapılır. Bütün bu hormonların yumurtalıklarda salgılanabilmesi için, FSH ve LH hormonlarının hipofizden yeterli miktarda ve düzenli şekilde salgılanması gerekmektedir.

Menstruasyon – Adetlerin başlaması:

Her sağlıklı kadın bazen değişmekle birlikte 28 günde bir kez adet görürler. İki adet kanaması arasındaki döneme menstruasyon dönemi adı verilmektedir. Her adet dönemi sonunda östrojen ve progesteron hormon seviyesi hızla düşer ve FSH artış gösterir. Bu dönemde yumurtalığın içinde folikül adı verilen halka biçiminde yapılar meydana gelir. Bu foliküllerin içinde yumurta bulunur. Ardından LH’ın etkisi ile östrojen hormonu salgılanmaya başlar ve yumurtanın oluştuğu 14.günden hemen önce hızla yükselerek yumurtlamadan sonra da düşer. Yumurtlamadan 16 saat evvel kandaki LH hızlıca artar. Folükül yırtılır ve yumurta dışarı çıkar. Peşinden progesteron salgılanmaya başlar ve vücut ısısı 0,3-0,5 derece artış gösterir. Isı artışı adet oluncaya dek sürer ve kanama ile normale döner.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.