Menu

Pompei faciası

pompei baş

İtalya’nın Napoli şehrine 30 km. kadar uzaklıkta olan Pompei, MÖ. 5000 yılında kurulmuştur. MÖ.79 yılında Vezüv yanardağının patlaması ile şehir halkı ile birlikte yok olmuştur.

pompei1

Pompei şehri, ticaretin çok iyi yapıldığı zengin bir şehirdi. İtalya’da o zaman eğlencenin ve fuhuşun, kumarın merkezi kabul edilen bu şehirde köleler için akşamları kanlı dövüşer de düzenleniyordu. vezüv’ün harekete geçmesi ile şehirde bulunan insanlar kaçamadan yerin yaklaşık 8 metre kadar altına gömüldü ve insanlar, hayvanlar lavlar yüzünden taş kesildi. 200 bin kişi bir anda yok oldu. Bir İtalyan köylüsü tarlasını sürerken bu şehri tesadüfen buldu.

pompei2

Yapılan araştırmalar ve kalıntılar üstünde ki bulgulara göre, yanardağın patlaması ile kül bulutu 2 saat içinde tüm şehri kaplamış lavlardan kaçanlar bile bu ateş küllerini solumaktan ölmüştür. Daha önceleri patlamalar olmuş fakat dağ bu denli şiddetli lav püskürtmediğinden şehir sakinleri, denize karşı dağın eteklerine evler yapmışlardı.

pom3

İtalyan bilim adamları bu şehri gün ışığına çıkardıklarında herşey taşlaşmıştı. İnsan vücutları, hayvanlar, atlar, köpekler, çocuklarına sarılmış anneler taşlaşmış halde topraktan çıkmışlardı. Bugün Napoli müzesine giderseniz bu insan ve hayvan suretlerini görebilirsiniz.

pompei4

Bugün bilim adamları lav püskürmesine maruz kalan insan bedeninin tamamen yanacağı ve kemiklerinin bile kalmayacağını söylemektedir. Henüz, Pompei‘de olan bu taşlaşma bilim adamları tarafından açıklanamamaktadır.

Son 50 Yorum
  1. Nermin Özdemir.
  2. Anonim
  3. HalilBulutoğulları
  4. mali hardal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.