Polikistik Over sendromu nedir
Menu

Polikistik Over sendromu nedir

baş

Polikistik Over yani pcos, düzenli yumurtlamanın olmaması ve yumurtaların çatlamadan yumurtalık dokusu üstünde kistleşmesi ile oluşan bir hastalıktır. Pcos, bu gün her 10 kadından 2’sinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Tam olarak nedeni bilinmemektedir.

1

Pcos, çok genç yaşlarda başlayabilen bir rahatsızlıktır. Adet görememe, adet düzensizliği, kilo alma, kıllanma, yağlı cilt ile kendini belli eder. Bu hastalık nedeni ile pek çok kadın kısırlık tedavisi görmektedir. Pcos hastaları bebek sahibi olabilirler. Bunun için özel tedavi protokolleri uygulanır. 2

Pcos hastalığının temelinde yumurtlama fonksiyonunun tamamlanmaması yatar. Her ay düzenli olarak yumurta üreten kadın vücudu, oluşturduğu folikül çatlayamadan kistleşir. Böylece poli dediğimiz bir den fazla kist her ay düzenli olarak yumurtalık dokusuna eklenir.  İki yumurtalığın çevresi kistler ile dolmaya başlar. Ultrason görünümünde tespih görünümü yaratırlar.

3

Beyinde bulunan LH ve FSH hormonlarının fazla salgılanması ile pcos tablosu oluşmaktadır.  Bu hormonların yüksek düzeyde üretilmesi yumurtlamayı engellemekte ve yumurtalıklarda erkeklik hormonunda artış gözlenmektedir. Pcos tam bir kısır döngüdür. Uzmanlar, ağırlığın %10’unun verilmesiyle yumurtalıkların düzene girdiğini söylese de bir süre sonra eski hale geri dönülmektedir. Kesin bir tedavisi yoktur.

4

Hastaların yumurtalıklarında kistleşmeyi önlemek için hekim, doğum kontrol hapı vermektedir. Doğum kontrol hapları ile hormon dengesi düzelerek her ay düzenli adet görülür. Ayrıca bu hastalıkla beraber vücudun insülin direnci de artar. Bu nedenle hastalar şeker ilacı ile kontrol altına alınır. Hamile kalmak isteyen hastalara, tüp bebek tedavisi önerildiği gibi bazı ilaçlar ile yumurtlama sağlanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.