Polenden nasıl korunulur
Menu

Polenden nasıl korunulur

polen alerjisi

Polenden nasıl korunulur

Polen aslında çiçeklerin tozlarıdır. Tüm çiçekler polenler sayesinde yayılır ve çoğalırlar. Tüm dünyada böcekler, arılar ve kuşlar ile taşınırlar. Fakat bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olarak hastalanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle polenlerin yoğun olduğu dönemlerde, korunmak ve önlem almak gereklidir.

Polen nedir?

Alerji yapan polenler, en ufak olanlardır. Yaklaşık 20 mikron kadardırlar. Bu nedenle rüzgarla çok daha hızlı hareket ederler. Her polen alerji yapmadığı gibi her insanda reaksiyonu da farklıdır. Bazıları aksırma, burun akıntısı, kaşıntı yaratırlar. Bazıları ise nezle belirtileri gösterir. Halsizlik ve baş dönmeleri de olabilir. Ülkemizde en fazla olan polenler, Nisan ve Haziran aylarında uçuşurlar. Bu aylarda genelde ülkemizde ki polenler akciğer ve burunlarda etkili olurken, Eylül-Ekim arasında ki polenler alerjik nezle yapmaktadır. Alerjik nezlesi olan kişilerin %40’ında astım hastalığı oluşur. Havada bulunan polen miktarı, sıcak, kuru ve rüzgarlı havada çok artmaktadır. Yağmur yağdığındaysa etkisi hızla azalır.

Polenlerden nasıl korunuruz?

Öncelikle hangi polene alerjiniz var mutlaka bunu yapılan testler ile çıkarılmalıdır.

Polenlerin yayılma durumları takip edilmelidir.

Bitkilerden ve doğadan biraz bu dönemlerde uzak durulmalıdır.

Kapı ve pencereler kapalı tutulmalı ve polen filtresi kullanılmalıdır. Hatta evde hava temizleyici kullanabilirsiniz.

Dışarıya çıkarken ağız ve burun maske ile kapatılmalıdır.

Eve gelince kıyafetleriniz yıkayın. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde çamaşır kurutmayın.

Açık havada spor ve egzersiz yapmayın. Mümkün olduğunca bu dönemlerde deniz kenarında olun.

Ev içinde halılar ve yatak çarşafları düzenli olarak değiştirilmelidir.

Polen alerjisi tedavisi

Polen alerjisi nedeniyle oluşan astım ve alerji için polen aşısı kullanılır.  Fakat, aşı kontrol altına alınamayan durumlarda kullanılır. Ne tür alerjiniz olduğu testler ile belirlendikten sonra ağızdan ilaç kullanımı yapılır. Polen mevsiminde, toz, sigara, boya kokusu, parfüm ile irtibattan uzak durulmalıdır. Alerjilerde, genetik yatkınlık da çok önemlidir. Bu nedenle, alerjinizin astıma dönmesine izin vermeyin. Özellikle çocuklarda dikkatli olun.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.