Menu

Phi Phi adalarına yolculuk

phiphi baş

Taylant’ın Phuket adasına bağlı olan Phi Phi adaları, iki adadan oluşur. Birinde kalacak yer yoktur ama diğeri turizme açıktır. Phi Phi adaları, dünyada cennet olarak konuşulur.

phi phi1

Tropik iklimin hüküm sürdüğü adalarda, Ocak ve Nisan ayı kuru, Mayıs ve Aralık ayları ise yağmurlu geçiyor. Yağmurlar tropik iklim yağmurları yani çok şiddetlidir. Adada, yol yoktur sadece patikalar vardır. Ulaşım, teknelerle yapılmaktadır.Adanın en büyük özelliği suyun temizliği ve güzelliğidir. Milli park alanı kabul edilmektedir. 2004 yılında tsunami felaketinde çok hasar almış ve çoğu binalar yıkılmıştır. Bu felakette yaklaşık 10 bin kişi adada bulunmaktaydı, kaybolan çok insan olmuştur.

phiphi2

Phi Phi‘ye giderken dikkatli olmakta fayda var. Tayland ve Phuket adası kadar gelişmiş bir tatil beldesi değil. Doğa ile iç içe olan ve 2-3 yıldızlı oteller ve pansiyonlar var. Odalardan da çok memnun kalmazsınız fakat, ada içinde ki koylara tekne ile gittiğinizde tüm bunları unutuyorsunuz. Çünkü deniz, dünyanın en güzel denizi. Odalar yaklaşık 45-50 dolar civarı, tekne kiralarsanız 10 dolar para ödüyorsunuz.

phiphi3

Kano kiralayarak koyları kendiniz gezmek isterseniz kesinlikle akşama kalmamak gerkiyor çünkü akşamları su yaklaşık 200 metreye kadar geri çekiliyor. Gitmek için en önemli koy Maya bay adasıdır. Bu ada, James Bond  ve Leonardo di Caprio’nun The Beach filminin çekildiği sahildir.  Bu sahilde kumun ve denizin muhteşemliği sizi mest edecektir. Arka tarafta sık orman örtüsü ve maymunlar dikkat çekicidir. Fakat, öğleden sonra çok kalabalık olduğundan sabah gitmekte fayda var.

phiphi4

Yemek yemek için adada balık tercih etmenizi tavsiye ederiz. Fakat, balıklar okyanus balığı olduğundan sormadan almayın. Adada, güvenlik konusunda hiç bir sıkıntı yok ve ağırlıklı olarak gençler var. Etrafta tek bir polis bile yok ama hırsızlık ve suç oranı yok denilecek seviyededir.

phiphi5

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.