Menu

Phaselis koyu Antalya

baş

Antalya’dan araba ile çıktığınızda Kemer’den hemen sonra Phaselis tabelasını görünce saptığınız , ağaçlar içinde ki yol sizi Phaselis koyuna ve antik şehrine götürüyor. Muhteşem bir doğa ve turkuaz rengi deniz ile karşılaştığınızda başınızı sağa doğru çevirseniz antik kentin tüm ihtişamı ile sizi beklediğini görürsünüz. İşte Phaselis koyu;

koy2

Phaselis, MÖ. 7 yüzyıl civarı kurulmuş bir kenttir. İçinde üç limanı, sık ağaç örtüsü ile kaplı ve muhafazalı olması nedeni ile Rodosluların sığınak limanlarındandır. Geçimini denizcilik ve balıkçılık ile sağlayan Phaselis İskender’in işgali ile komutasına geçmiştir. Olympos ile Phaselis MÖ.1. yüzyılda korsanların elinde ve çeşitli istilalarına maruz kalmıştır. MÖ.42 yılında Romalı Brutus tarafından Roma’ya bağlanmıştır. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak yapılanmıştır. Selçukluların, Antalya ve Alanya limanlarına önem vermesi ile önemini yitirmiştir.

koy3

Antik kentin 3 tane limanı bulunmaktadır. Bu limanlardan şehre giriş kısmının sonunda olan sular altında kalmış durumdadır. Yaz aylarında buraya geldiyseniz batık liman ve alt kısmından denize girebilir hatta gözlük ile dalış yapılmaktadır. Limana giden caddenin hemen alt kısmındaysa şehrin mükemmel tasarlanmış kanalizasyon sistemi var.

koy4

Klan yazıtlarda Likya lehçesi değil, Dor lehçesi kullanılmıştır. Şehrin amfitiyatrosu ve üst kısmı komple doğa tarafından zapt edilmiş. Bu kısmın solunda eski konut kalıntıları, tapınaklar ve duvarlarda çeşitli yazılar dikkat çekiyor. Koy kısmı dalga almayan ve sakin denizi ile dikkat çekiyor. Burada denize girdiğinizde bol miktarda balık bile görebilirsiniz. Dalga olmadığı için de turkuaz rengi muhteşem bir güzelliği olan deniz sizi çok memnun edecektir.

phasalis koyu1

One Response
  1. ilkay ülker Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.