Menu

Peyzaj nedir

peyzaj baş

Peyzaj, çevremizde olan park, bahçe veya alanların estetik bir şekilde düzenlenmesine verilen isimdir. Sadece bitkileri düzenlemek olarak düşünülen peyzajda bitkilerin sürekli formunu koruması için sulama sistemleri, aydınlatma ve zemin düzenlemesi de yapılmaktadır.

peyzaj 1

Peyzaj , Fransızca’da manzara ve kır resmi fotoğraflar anlamına gelir. Peyzaj kent merkezi düzenlemeden, bahçe düzenlemeye kadar olan tüm tanımları içine alır. Evinizde kendi bahçenizin peyzajını yapmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bir kaç kural vardır. Öncelikle bahçenin eni, boyu ve krokisi çıkarılmalıdır. Bu çizim üzerine güneşlik, gölgelik alanlar, bina girişi, istediğiniz manzaralar yerleşmelidir. Peyzaj çalışmasında dikkat etmeniz gereken şey, istenmeyen görüntüleri perdelemektir.

peyzaj2

Bahçe peyzajı yaparken dikkat etmeniz gereken şey, bahçe sınırına büyük ve eve yaklaştıkça küçük bitkiler kullanmak gerektiğidir. bahçede kullanmak istediğiniz noktalar, çocuk oyun alanı, dinlenme köşesi, yemek yeme noktası belirlenmelidir. Sebze yetiştireceğiniz bir alan düşünüyorsanız, büyük ağaçlar ile bu alanı perdeleyebilirsiniz.

peyzaj3

Peyzaj yapılırken bir diğer konu bitkiler ve renkler arasında uyuma dikkat etmektir. Simetri ve dengeye dikkat etmek bir diğer konudur. Ev girişlerinde abartısız bir peyzaja gitmek ve simetriyi bu alanda kullanmak sakin bir tarz yaratacaktır. Evin içinden bahçeyi görüyorsanız, gördüğünüz alanlara güzel gözüken renkli çiçekler kullanmakta fayda vardır.

peyzaj4

Peyzaj düzenlemesinde bitkileri tanımadan ekim yapılmamalıdır.  Yıllar geçtikçe alacağı form ne olacak incelenmelidir. Ayrıca hangi iklimde yetişir, güneş mi, gölge mi sever iyi araştırılmalıdır. Bir peyzaj uzmanından toprağınızın da analizini mutlaka yaptırın. Gerekirse toprak değişimi yapılması gerekebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.