Paris’de bir gezinti
Menu

Paris’de bir gezinti

paris baş

Fransa’nın başkenti olan Paris, Fransa’dan daha meşhur bir kenttir. Yaklaşık 2.000 yıllık bir tarihi olan kent, kültür, moda ve bilim konusunda dünyada sayılı şehirlerden biridir. Sein ırmağının iki yakasına kurulmuş olan Paris’deyiz ;

paris1

Paris, Manş’a dökülen Sein ırmağının başından yaklaşık 350 km. kadar daha içeridedir. Yaklaşık 20 ilçesi vardır. Şehirde ırmağın kuzeyine sa yaka, güneyine sol yaka denilmektedir. Orly ve Charles de Gaulle ismini taşıyan iki büyük havalimanı vardır. Şehir genelde alçak apartmanlardan ve cafelerden oluşmuştur. Otomobil, otobüs ve metro ile gezilebilir.

paris2

Paris‘i gezmek için size en iyi tavsiyemiz yürümektir. Halk otobüsü ve metro kullanmak mantıklıdır. İstanbul’u aratmayacak trafik yoğunluğu ve park yeri bulma güçlüğü sizi fazlasıyla yoracaktır. Bütün şehri yürüyerek gezmek ise yapılacak en iyi yöntemdir. Pek çok müze ve sanat eseri olan şehri gezmek için 1 hafta tam yeterlidir. Dünyaca ünlü Disneyland içinse 1 tam gün ayırmak gerekiyor.

paris3

Akla gelecek ilk yer Eyfel kulesidir. Fransızlar bu kuleyi sevmeseler de tüm resimlerde, filmlerde bu kule var olduğundan Paris‘in bir nevi simgesi gibi bir şeydir. Montmartre ve Sacre Coeur bazilikası mutlaka gezilmelidir. Montmartre tepesinden tüm Paris’i seyredebilirsiniz.

paris4

Paris‘in dünyaca meşhur Louvre Müzesi gezilmeden paris’in bir anlamı da olmaz. Bu nedenle bu müzeye mutlaka gidilmelidir. hatta bugün müzede sergilenen Mona Lisa tablosu görülmelidir. Louvre müzesi baş lı başına bir gezi alanı olduğundan 1 tam gün de buraya ayrılmalıdır. Müze, eski saray da olduğundan bahçeyi görmenizi tavsiye ederiz.

paris5

Şanzelize, Zafer takı, Notre Dam Katedrali, Orsay müzesi, Sein nehrinde tekne gezisi, Le Defans mutlaka gezilmelidir. Paris kış ayalarında gerçekten soğuk olur bu nedenle en güzel zaman yaz aylarının başıdır. Fakat, turist yoğunluğu nedeni ile müzelerde uzun kuyruklara takılabilirsiniz.
One Response
  1. Cagatay Ulusoy Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.