Paraben nedir
Menu

Paraben nedir

baş

Koruyucu bir kimyasal olan paraben, ilaç ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız tüm ürünlerde şampuanlarda, kremlerde, nemlendiricilerde, tıraş losyonlarında ve parfümlerde kullandığımız pek çok ürünün içinde bulunmaktadır.

paraben1

Fazla kullanılmasında ki sebep, ucuz olmasıdır. Vücudumuza inanılmaz zararı vardır. Özellikle meme kanserinde hastalarda yapılan incelemede, tümörlerde 20 nanogram paraben tespit edilmiştir. Paraben, östrejene benzer ve vücutta onu taklit eder. Böylece erken yaşta ergenlik, erkeklerde sperm saysının düşüşü ve meme büyümesi gibi etkiler yaratabilir.

paraben2

Paraben kullanılmasının sebebi, ürünlerin son kullanma tarihini uzatmasıdır. Yasalarımız gereği bu madde kullanıldığında kesinlikle etiketlerine yazılmalıdır. Etiket üzerine, methylparaben, ethylparaben, benzylparaben veya buthylparaben şeklinde ibareler yazılmalıdır. Bu nedenle etiketlerde bu ibareleri gördüğünüz ürünleri almayın ve kullanmayın.

paraben3

Paraben içeren ürünleri kullanmamk için alacağınız ürünün etiketini mutlaka okuyun. Organik üretilmiş ürünleri kullanmaya gayret edin. bakım ürünlerini fazla kullanmayın. Evinizde eskiyen ve tarihi geçmiş ürünleri mutlaka atın. Çünkü, süresi geçen ürünler, içindeki katkı maddeleri ve paraben sayesinde toksik etkiye döner.

paraben4

Ülkemizde kozmetik ürünlerin içinde bulunanların yazılması zorunlu değildir. Bu nedenle, büyük markaları tercih etmeye özen gösterin veya doğal ürünler kullanın.
One Response
  1. jenerasyon Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.