Para nasıl biriktirilir
Menu

Para nasıl biriktirilir

para baş

Para biriktirmeyi bilmek hepimiz için hayatta en önemli konudur. Bu sayede yaşam içinde daha huzurlu ve mutlu oluruz. İşte, para biriktirmek için gerekli olanlar ;

para1

Öncelikle, aylık harcamalarınızı içeren bir liste yapın. Bu listeyi kontrol ettiğinizde, neye fazla para harcadığınızı hemen bulacaksınız. Fazla harcadığınız noktalara dikkat edin ve gerçekten gerekli harcamalar mı? bir düşünün. Gereksiz harcamaları kısın veya hiç yapmamaya gayret gösterin. Bütçenizde çok fark olduğunu göreceksiniz.

para2

Kendinize bir plan yapın. 6 ay sonra bankada bu kadar param olacak deyin ve her ay bir miktar parayı kenara koyun. İlk aylarda az, daha sonraları arttırarak biriktirmeye devam edin. Bunu yavaş yavaş yaparsanız zorlanmazsınız.

para3

Markete giderken mutlaka  bir liste yapın. Liste harici harcama yapmamaya gayret gösterin. Alışverişlerde genelde ekonomik boy ürünleri tercih edin böylece uzun süre kullanacaksınız ve sık sık markete gitmek zorunda kalmayacaksınız. Sık markete gittiğinizde daha fazla para harcandığını unutmayın. Evde elektrik ve su, telefon harcamalarını kontrol altına alın.

para4

İndirim günlerini takip edin ve mümkün olduğunca indirimlerden yararlanın. Evinize yakın yerlere araba ile gitmeyin ve mümkün olduğunca yürüyün.  Zaman içinde, bütçenizin toparlandığını ve para biriktirdiğinizi fark edeceksiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.