Menu

Ovulasyon (Yumurtlama) testi

ovulasyon yumurtlama testi
Ovulasyon (Yumurtlama) testi
Ovulasyon ( yumurtlama ) her adet döneminin ortasında yumurtalıklarda bulunan foliküllerden ( kesecik ) yumurtanın salınması işlemidir. Evde yapılabilen ovulasyon testi ile kadınlar, yumurtlama günlerini belirlemekte ve bu güne en yakın zamanda ilişkide bulunarak gebelik şanslarını arttırmaya çalışmaktadırlar.
Ovulasyon ( yumurtlama ) ve adet döngüsü, nasıl ve ne zaman olur?

Adet döngüsünün başlangıcı adet kanamasının başladığı ilk gündür ve adet döngüsünün tümü 1 ay devam eder. Adet döngüsü yalnızca kanamanın olduğu dönem değil, ilk adet gününden sonraki görülen adetin ilk gününe kadar olan bir aylık süredir. Bu dönem başlangıcında FSh hormon düzeyi artar ve yumurtanın büyümesini sağlar. Büyüyen yumurtadan östrojen hormonu salgılanır ve artmaya başlar. Adetin ortasına gelindiğinde de ( bir aylık süresin ortası 14.gün ) FSH ve Östrojen hormonu en üst seviyeye çıkar. Bu esnada beyindeki hipofizden LH hormonu salgısında ani bir artış söz konusudur. LH hormonu, ovulasyonu ( yumurtlama ) sağlayan ana mekanizmadır. Yaşanan LH artışından itibaren 24-36 saat sonra da ovulasyon olmaktadır. Ovulasyon olduktan sonra FSH ve LH hormon seviyeleri azalır, progesteron hormonu artmaya başlar. Şayet hamilelik söz konusu değilse, progesteronun azalması yeni adet kanamasını başlatır. Hamilelik söz konusu ise, progesteron hormonu gebeliğin rahim içinde devamlılığını sağlamak için azalmadan salgılanmaya devam edecektir.

İdrarda yapılan ovulasyon testi ( LH testi );

İdrardan yapılan yumurtlama testi LH hormonunun artış düzeyini tespit etmektedir. LH hormonu düzeyi eğer kanda artmışsa idrara da geçmektedir. İdrardaki bu LH hormonu artışını yakalamak için ovulasyon gününe en yakın günlerde her gün test yapılmalıdır. Her ay düzenli adet olanlar, adet kanamasının başlamasından 12. günden itibaren 5 gün sürekli test yapabilirler. Fakat adet döneminin uzunlukları değişken olan kadınlarda teste başlama zamanı da değişiklik gösterecektir. Eğer adetler çok daha fazla düzensiz oluyorsa, test yapmaya ne zaman başlanacağı ile ilgili doktora danışılmalıdır.

ovulasyon testi
Ovulasyon test kiti nasıl kullanılır?

Bazı test kitlerinde idrar kabın içine konur ve test çubuğu idrara daldırılır. Bazı testlerde de idrar sırasında çubuğun idrara tutulması ile yapılmaktadır. Testlerde sabahki ilk idrar değil sonraki idrarlar kullanılmalıdır, çünkü ilk idrar sonuçlarda yanıltıcı olabilmektedir. Testi yapabilmek için kutusundaki kullanım ile ilgili detayları dikkatlice okumak gerekir.
Ovulasyon testlerinde markasına göre değişiklik göstermekle birlikte, daha çok iki pembe çizginin oluşması pozitif yani yumurtlamanın olacağını göstermektedir. Tek bir pembe çizgi oluşması ise, o gün yumurtlamanın olmayacağını ifade etmektedir. Pozitif sonuç alındığında 24-36 saat içinde yumurtlama olacağı için 24 saat sonra ilişkiye girilmesi gerekecektir. Çünkü yumurtlama, LH artışından 24-36 saat sonra gerçekleşmekte ve yumurta hücresi de 24 saat canlı kalabilmektedir. Sperm yaklaşık 3 gün, kadının yumurtası ise 1 gün canlı kaldığından, çiftler tam yumurtlama zamanında ilişkiye girmeseler de gebelik oluşabilmektedir.

Ovulasyon testleri ile yumurtlama gününü belirleyip, buna göre ilişki zamanını ayarlamak ve gebelikten korunmak mümkün değildir. Hamilelik oluşma günleri sperm ve yumurtanın canlı kalma sürelerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir ki, tek bir gün hamilelik için belirleyici değildir. Yani, ovulasyon testleri doğum kontrol yöntemi şeklinde kullanılamaz.
Kan tahlili ya da ultrason ile yapılan ovulasyon testi;

Kandaki LH hormonu artışı tahlil ile ölçülebilir ve buna bağlı olarak ovulasyon zamanı tahmin edilebilir, fakat bu metot sık kullanılan bir yöntem değildir. Daha ziyade ultrasonda yumurtanın büyümüş olduğunun görülmesi, yumurtlama zamanının yakınlaştığını göstermektedir.
Diğer bir ovulasyon testi de, yaygın olarak kullanılmasa da tükürük ile yapılan ovulasyon ( yumurtlama ) testleridir. Bu testler, adet döneminin ortasına denk gelen günlerde artış gösteren östrojen hormonuna bağlı olarak yumurtlama gününü tespit etmek için kullanılmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.