Ötenazi nedir
Menu

Ötenazi nedir

Hekimler tarafından tespit edilen yaşama ümidi kalmayan ağır hastaların, acı çekmesini engellemek için ölmesini sağlamaya Ötenazi denir. Hastanın kendi rızası ile veya kendinde olmayan hastanın ailesinin kararı ile yapılabilir. Fakat kanunen yasaktır. Sadece belirli ülkelerde bu konuda çalışmalar vardır.

Ötenazinin toplumdaki yeri

Ötenazi konusunda doktorlar, hukukçular ve ilahiyatçılar hiçbir şekilde uzlaşamazlar. İlahiyatçılar, genelde canın sadece Allah tarafından vakti geldiğinde alınmasını savunurken, bu kadar acı çeken insanlara yardımcı olmak da insanlık mıdır? Ötenaziye olumlu ve olumsuz bakanlar, belirli noktalarda ayrılırlar. Tıbbın sürekli gelişmesi ve hastalıklara çözüm bulunabilmesi, yani ümitsiz hastalığın çözümünün bulunabileceği düşünülmektedir. Hekimlerin yanlış teşhis ve tedavi uygulaması göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavi olabilecek olan hastalara bile ötenazi uygulayabilme olasılığı bile ortaya çıkabilir. Ötenaziye olumlu bakanlar ise, yoğun bakımda yatan ve ölümü bekleyen hastanın günlük masrafları ile yaşatılacağı sürece masrafları çok yüksektir, bu parayı tedavi olabilecek hastalara bağışlamak daha faydalıdır.  Hasta kendi yaşamı ile ilgili karar verecek durumda değilse, doktorlar ona her türlü muameleyi yapabilir. Hayatımızı ancak sağlıklı olursak devam ettirebiliriz. Tedavide asıl amaç acıyı kesip, düzgün bir hayat sürmekse, hastaya neden acı çektirilsin?

Ölüm hakkı

Tüm semavi dinlerde ötenazi yasaklanmıştır. İlahi dinlerin hepsinde, intihar ile aynı kefede tutulan ötenazi, Allah’a şirk koşmak yani en büyük günahlardan kabul edilir. Bu inanış ile ötenazi yapan insanlar, Müslümanlıkta kafir sayılır ve cenaze namazları kılınmaz. Amerika ötenazi ile ölmek isteyen insanlara olumlu bakan bir ülkedir. Mahkemeye başvuran pek çok insanların ötenazi ile ölmesine izin veriliyor. 1990 yılından günümüze, yaklaşık 28 kişi ötenazi ile hayatına son vermiştir. Amerika’nın 9 eyaletinde kabul edilen kanun maddesine göre, ölümcül durumda olan hastanın ölüm hakkını seçebileceği kabul edilmiştir. Bu kanun, yakında tüm Amerika’da uygulanabilir diye düşünülmektedir.




Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.