Ortopedi nedir
Menu

Ortopedi nedir

Ortopedi, hareket istemimizde var olan kollar, bacaklar ve gövdemizin şekil bozuklukları ile ilgilenen bilim dalıdır. Yüz, kafa ve iç organlardaki şekil bozuklukları bu bilim dalı dışındadır. Eski yazıtlarda ve arkeolojik kazılarda Mısır, Babil, Çin, Hint, Yunan ve Roma kalıntılarında ortopedi çalışmaları ve tedavileri yapıldığı ortaya çıkarılmıştır.

İskelet sistemimizde hareket sistemi, omurga, omurgaya göğüs kafesi ile bağlanmış omuz, kol ve eller, leğen kemiği, kalça, baldır ve ayaklardan oluşur. Omurganın boyun bölgesi kafamızı taşır. Sırt bölgemiz akciğer, kalp, yemek borusu, damarları taşır. Bel ve kuyruk sokumu karın içindeki organları taşır. Omurga tüm yükleri bacaklar ve ayaklar ile yere verir. Hareket sisteminde oluşan bozuklukları düzenlemeye yarayan ortopedi kendi içinde;

Çocuk ortopedisi; çocuklarda oluşan doğumsal bozuklukları, kalça çıkığı, cücelik, çarpık ayak, boy uzatma gibi tedaviler uygularlar.

Artroplasti; Eklem hastalıkları ile ilgilenir. Yaşın ilerlemesi veya bazı rahatsızlıklar sonucu artrik değişikliğe uğramış olan kemikleri yapay parçalar ile değiştirerek düzgün çalışmasını sağlar.

El cerrahisi; El, bilek, ön kol ve dirsek travmaları ve hastalıkları ile ilgilenir.

Omurga cerrahisi; Omurga travması, urları, enfeksiyonları, skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

Artroskopik cerrahi; Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavi sağlarlar. Menisküs; Ön ve arka çapraz bağ cerrahisinde tedavi yapılır.

Ayak bileği cerrahisi; ayak ve ayak bileği sorunları ile uğraşırlar.

Onkolojik ortopedi; kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.