Olumlu düşünmenin sağlığımıza katkıları
Menu

Olumlu düşünmenin sağlığımıza katkıları

pozitif baş

Sürekli olarak pozitif düşünmemiz gerekliliği anlatılıyor. Bardağın dolu tarafından bakmak ve pozitif olmanın yaşamda bize mutluluk getirdiği bilinen bir gerçektir. Bugün hayatımızda ne yaşarsak yaşayalım, iyimserlik ve ümit olmadan hiçbirini yenmemiz mümkün değil. Bu nedenle hayata olumlu bakmak ve ne yaşarsak yaşayalım umudu kaybetmemek fiziksel ve ruhsal sağlığımız için çok önemlidir.

pozitif1

Dünya çapında kullanılan plasebo etkisi her zaman iyi sonuçlar vermiştir. Hastaya verilen içinde sadece şeker olan bu hapların hastalığı yenebilecek en süper ilaç olduğu söylenir. Hasta ilaçları kullanmaya başladıktan bir süre sonra iyileşmeye başlar. Buradan çıkan sonuçla, iyimserlik ve umudun hastalıkları yenmekte çok önemli bir yeri olduğu ortaya çıkmaktadır.

pozitif2

Yapılan araştırmalarda, umut ve pozitif düşüncenin beynimizde çeşitli kimyasalları harekete geçirerek, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle olumlu olmak, pozitif düşünmek fiziksel sağlımız için çok gereklidir.

Yaşlanma ile ilgili yapılan araştırmalarda, iyimser ve hayata olumlu bakan insanların daha geç yaşlandığı ortaya çıkmıştır. Üstelik bu insanları hastalıklara yakalanma gibi riskleri daha düşük oluyor. Özetle, olumlu insanlar kolay kolay hasta olmuyor, bağışıklık sistemleri daha kuvvetleniyor. Vücut direnci yüksek olan insanlar hastalansalar da kolaylıkla hastalıklarını yenebiliyor.

pozitif3

Kötümser insanlar, genelde daha kuruntulu, motivasyonu ve hayat başarısı düşük olan insanlar oluyor. Bu tarz kuruntular ve sorunları sürekli olarak beyinde büyütmek, bağışıklık sisteminin sürekli olarak strese maruz kalmasını sağlıyor. Yüksek oranda salgılanan stres hormonları bağışıklık sistemini düşürüyor ve hastalıklara açık bir metabolizma yaratıyor. Yapılan araştırmalarda olumlu olmayan insanlar çok daha fazla kanser gibi bağışıklık sistemini hedef alan hastalıklara açık hale geliyor.

pozitif4

Uzmanlar, sorunlarımız olsa bile düzenli olarak psikolog desteği almanın ve hayatta zevk aldığımız şeyleri yapmanın çok önemli olduğunu söylüyorlar. Hem beden hem de ruhsal açıdan çok önemli olan pozitifliği kaybetmemiz gereklidir. Üstelik bu duygular mutlu hayatın da sırrıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.