Menu

Olağanüstü hayvanlar

Doğada bulunan ve bu dünyayı bizimle paylaşan hayvanlar yetenekleri ve şartlara uyumları ile bizi kendilerine hayran bırakıyorlar. Olağanüstü hayvanların özelliklerinden biraz bahsedelim istedik . İşte liste ;

Arılar ; Arılar dünyanın en ilginç hayvanlarıdır. Arılar vızıldayarak kovanları soğuturken, birbirleri ile iletişim kuraralar. Kovana yaklaşan bir tehlike olduğunda vızıldamanın sesi daha da yükselir bu alarmdır. Kraliçe arı bir kez çiftleşir ve hayatı boyunca gerekli olan 500 bin spermi muhafaza eder. Her kovanda 1 kraliçe arı, 80 bin işçi ve 100 bin erkek arı vardır. Kraliçe arı salgıladığı hormon ile bir eşek arası saldırısını radar gibi yayar. Eşek arısının üstüne çullanan 50o arı yaklaşık 50 derece üstü bir sıcaklık oluşturarak eşek arısını öldürür.

Karıncalar ; Karıncalar kendi ağırlıklarının yaklaşık 20 katını taşıyabilirler. Yaklaşık 35 bin kadar çeşitleri vardır. Karıncalar antenleri ile bilgi ve koku alırlar. Akciğerleri yoktur hava dış iskeletlerindeki deliklerden alınır. Savaşçı karıncalar diğer kolonilerdeki karınca yumurtalarını çalar ve doğduklarında köle olarak çalıştırılırlar. Kraliçe karınca hayatı boyunca bir kez çiftleşir.

Fare ; Genetik yapısı insanlara çok benzemektedir. Çok hızlı ürerler bu nedenle hızla çoğalırlar. Ön dişleri kemirdiğinden aşınır fakat hemen uzamaya devam eder. Bir fare tam üç gün suda yüzebilir ve yönünü hiç kaybetmez. Daha önce gittiği her yeri bulabilir. Bir fare ne kadar az yerse o kadar uzun yaşıyor. 50 metre yükseklikten düşse bile ölmez ve başının sığdığı her alandandan geçebilir. Asla terlemezler.

Atlar ; Atların tüyleri vücut ısılarını dengeler. Bacak kemiklerini kilitleyerek 1 ay ayakta durabilirler. Atların bacaklarında hızlandıkça adımları büyüten ve hızlandıran bir kemik mekanizması vardır. Bu yönleri ile koşmaları için özel yaratılmış hayvanlardır.

Filler ; Filler hortumlarındaki kas yapısı nedeni ile ağaçları taşıyabilecekleri gibi küçük bir bezelye tanesini de yerden alabilirler. Çünkü hortumlarında 50 bin kas vardır. Ayrıca hortumuyla 4 lt. su taşıyabilir.

Kediler ; Kediler hakkında yapılan bir araştırmada, 5 kat yüksekliğinde binalardan düşen kedilerin ölüm ve ciddi yara alma oranları çok yüksek. Fakat 5 kat üstüne çıkıldığında kedilerde ölüm oranları düşüyor. Bunun sebebi, kedilerin düşerken kaslarını gevşeterek paraşüt etkisi yapabilmeleridir. Tabi ki bunun için yüksek mesafeler gerekmektedir. Ayrıca son yapılan araştırmalarda kedilerin guruldadıklarında yaydıkları sonik titreşimler, insan vücuduna çok yararlıdır.

Örümcekler ; Örümcekler karın alt kısmında bulunan bölgeden bir protein olan ağlarını üretirler. Bu ağ çok kuvvetlidir ve kurşun geçirmez yelek üretiminde bile kullanılır. Her örümcek desen ve şekil olarak  farklı bir ağ üretir.

Kirpi ; Yaklaşık 6000 kadar dikeni olan kirpi türleri vardır. Bazıları savunma sırasında bunları fırlatır bazıları ise top haline gelerek göbek kısmını korur. Hamamböceği ve karafatma yemeye bayıldıklarından evlerde beslenirler. Ayrıca yılanlara ayrı bir zaafları vardır. Yılan zehirine karşı hiç sorun yaşamazlar. Yüzü çok şirindir. Uysal ve güzel hayvanlardır.

One Response
  1. irem su

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.