Obezite ameliyatı nedir ve nasıl yapılır
Menu

Obezite ameliyatı nedir ve nasıl yapılır

Measure tape wrapped around green apple

Obezite diyet ve kilo verme programları ile engellenebilir. Fakat, bazı hastalarda diyet ile verilen kilolar tekrar geri alınabilir veya diyet ile kilo verilemez. İşte, bu tarz durumlarda obezite cerrahisi önerilir. Obezite cerrahisi ile ideal kiloya inilir ve kilo verme işlemi kalıcıdır.

obezite ameliyatları

Obezite tedavisi gören hastaların başlıca problemi, kilo verememektir. Yapılan egzersiz programına uymak ve diyet listesini uygulamak bu hastalar için zordur. Çünkü, tüm alışkanlıklardan vazgeçmek gereklidir. Zor olan durum obez hastaların bazılarının kilo vermesi çok uzun zamanlar almasıdır. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp ve damar sorunları, kolesterol yüksekliği, horlama ve uyku apnesi, kemik erimesi, reflü obezite hastalarının yaşadığı başlıca sağlık sorunlarıdır. Tüm bu hastalıklar metabolik sendrom altında toplanır. Metabolik sendroma giren pek çok hasta hayatını kaybetmektedir.

Obezite cerrahisi iki şekilde yapılır bunlar mide küçültme veya ince bağırsak ameliyatlarıdır. Bugün en çok uygulanan yöntem mide küçültmedir.

Mide küçültme ameliyatları

Mide küçültme ameliyatlarında, midenin dış tarafından bir bölüm çıkarılır. Mide bu şekilde küçülür. Çıkarılan parçanın sayesinde midenin salgıladığı açlık hormonu azalır. Bu şekilde hasta kilo vermeye başlar.

Sleeve Gastrektomi nasıl uygulanır?

Sleeve gastrektomi ameliyatında kapalı cerrahi uygulama yapılır. Laparoskopik yöntem ile, karın içi,nde ufak delikler açılır ve bu deliklerden ameliyat uygulanır. Bu yöntem ile, midenin hacmi azalır, hasta ameliyat sonrası küçük porsiyonlar halinde yemek yemeye başlar. Mideden salgılanan açlık hormonu yarı yarıya düşer. Mide hızla boşalır, sindirim sisteminin anotomisi asla değişmez.

Mide katlama ameliyatı nedir?

Midenin bir kısmının alınması ameliyatlarında genel sorun, mideden kaçak olmasıdır. Mide katlama ameliyatları bu nedenle uygulanır. Mide kendi üstüne katlanır ve operasyon uygulanır. Bu ameliyat ile daha az kilo verilir fakat daha az sorun yaşanır. Mide katlama, ön duvarın veya ön arka duvarın katlanması şeklinde uygulanır.

Mide bandı operasyonu nedir?

Mide bandı operasyonu şu anda uygulanmayan ve belirli riskler içeren bir uygulamadır. Halk arasında mide kelpçesi olarak da bilinir. Mide girişini bir kelepçe ile daraltarak, az yemek yenilmesini sağlar. Yabancı madde kullanıldığından bu uygulamada enfeksiyon riski çok yüksektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.