Menu

Nudizm Naturizm nedir

http://www.ilknokta.com/img/Metas/n/975-8716-42-5_s.jpg

Nudizm veya bir başka ifadeyle Naturizm kişilerin vücutlarından utanmadan rahatlıkla sosyal olarak çıplak bir şekilde bir arada ve doğa ile bütünleşik bulunabilmeleri halidir. bir anlam taşımayan nudizm, son yıllarda Türkiye`de giderek daha sıklıkla konuşulur ve daha yaygın kesimlerce uygulanır hale gelmiştir.

Türkiye (resmi adı Türkiye Cumhuriyeti) Güneybatı Asya ile küçük bir bölümü Avrupa kıtasında yer alan ülke. Türkiye doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan (Nahcivan) ve İran ile; güneyde Irak ve Suriye; ve batıda Ege Denizi, Yunanistan ve Bulgaristan ile komşudur. Başkenti Ankara olan ülkenin en büyük kenti İstanbul’dur, 2005 yılı tahminlerine göre toplam nüfusu 73,193,000 (17. sırada) kişidir. Türkiye’nin toplam yüzölçümü 780,574 (36. sırada) kilometre karedir. Ülkenin GSMH’sı 612.3 mi

Türkiye`de resmi olarak bir nudist sahil bulunmasa da, pek çok ıssız veya yarı ıssız sahilde nudizm rahatlıkla uygulanmaktadır.

* Türkiye’de nudizm nasıl yaşanıyor? Türkiye’de çok farklı yaşanıyor. Yurtdışında komşularıyla, eş ve dostlarıyla salonda çırılçıplak oturuyorlar. Birbirlerinin cinsel uzuvlarını incelemiyorlar ve cinsel obje olarak görmüyorlar. Yurtdışındaki bu akım bize 5 yıl önce girdi. Hadi biz de bu akıma uyalım mantığıyla girdi ve bu yüzden de ara sıra uygulanıyor. Aslında bir nudist, kapı çaldığında da çırılçıplak kapıyı açar. Komşusu da gelse öyle açar, sütçü de gelse öyle açar. Türkiye’de ise kapıyı çıplak açamaz. Giyinir öyle açar. Çünkü Türkiye’de kimse nudizmi sindiremiyor. Bu yüzden tam anlamıyla yaşayamıyorlar. Kimse nudizmi bilmediği için ‘Ben nudistim’ dediğinde manyak gözüyle bakıyorlar. Türkiye’de yaşanan aslında tam bir nudistlik değil. Marjinallik olsun diye nudist olanlar da var. Yani sırf dikkat çekmek için soyunuyorlar. Evde çıplakken perdeleri sonuna kadar açıyor, balkona öyle çıkıyorlar. Karşısındaki apartmandan onları görenler nudizmi bilmiyor ki! Kendilerini özellikle çıplak göstermek istiyorlar. İşte bu da teşhirciliğe giriyor.

* Teşhircilikle nudizm arasındaki çizgi nedir? Türkiye nudizmi henüz kabullenmiş değil, o zaman perdelerini kapatacaksın. Perdelerin kapalı yaşıyorsan nudist, açık yaşıyorsan teşhircisin. Perdelerin açıksa demek ki, bakılmak istiyorsundur. Ama sen hiç takmıyorsan, ben nudistim, kim görürse görsün diyen varsa da bu onun seçimidir. Böyle yapan ünlüler de var. Çıplak olarak çok rahat balkona çıkabiliyorlar; perdeler açık, ışıklar açık şekilde salonda çırılçıplak dolaşan birçok ünlü tanıyorum. Ama onlar “Ben nudistim” demiyor. Ne var ki, nudist bir yaşam biçimi sürüyorlar.

* Bizde nudizmi tam olarak yaşayan var mı? Var tabii ki. Örneğin Bursa’da bir aile var. Evde sürekli çıplaklar ve kapıyı da öyle açıyorlar. Kim gelirse gelsin onlar için fark etmiyor. Ama çevrelerinde hiç kimse kalmamış. Arkadaşları yok. Dışlanmışlar. Bu çiftin şu anda çocukları yok. Yarın çocukları olursa ne yaparlar, nasıl yetiştirirler, Türk gelenek ve görenekleri ağır basıp da giyinirler mi, açıkçası çok merak ediyorum.

* Zamanla kabullenilebilir mi? Çok zor. Bizim gelenek ve göreneklerimizle tamamen zıt bir yaşam biçimi.

* Türkiye’de ne kadar nudist var? Rakam vermek zor ama birçok grup olduğunu, onların da internet siteleri olduğunu ve giderek yaygınlaştığını biliyorum. Özellikle gençler arasında çok yaygın. 20’li yaşlarda üniversitede okuyan, ailesinden ayrı yaşayan gençler arasında nudizmi benimseyen çok.

* Türkiye’de nudizm nerelerde yaşanıyor? Evin dışında otel odalarında, kiralanan kampinglerde, küçük çaplı ev partilerinde ve tatillerde. Gruplar kendi aralarında ev partileri yapıyor. Bir evde toplanıp tamamen çırılçıplak yemek yiyip sohbet ediyorlar. Yurtdışındaki nudist partilerine gidiyorlar. Bu partilerde herkes çıplaktır ve hiç kimse birbirini cinsel obje olarak görmez.
52 Comments
 1. Gökay Cevapla
 2. Gokay Cevapla
 3. Gokay Cevapla
 4. Hakan Türkmen Cevapla
 5. Hakan Türkmen Cevapla
 6. murat-ebru Cevapla
  • Gokay Cevapla
 7. murat-ebru Cevapla
 8. berak Cevapla
 9. albina Cevapla
 10. Anonim Cevapla
 11. arym@mynet.com Cevapla
 12. Halis burak Cevapla
 13. Mutsuz Kral Cevapla
 14. Nacked Nüdist Cevapla
 15. alexx-1907 Cevapla
 16. hzr Cevapla
 17. Mustafa Berber Cevapla
 18. serhat Cevapla
 19. richard Cevapla
  • Halis burak Cevapla
 20. hakan Cevapla
 21. ercanmercan Cevapla
 22. İSMAİL Cevapla
  • ercan mercan Cevapla
   • ibrahim tame Cevapla
    • ercanmercan Cevapla
 23. Ali Sönmez Cevapla
 24. Ali Sönmez Cevapla
 25. ali-sevgi Cevapla
  • ibrahim Cevapla
  • Murat Cevapla
  • banu metin Cevapla
  • nazanmetin Cevapla
  • emrah alp Cevapla
 26. canan Cevapla
  • ercan mercan Cevapla
  • ibrahim tame Cevapla
  • ekrem terasel Cevapla
   • nazanmetin Cevapla
 27. ismail arık Cevapla
  • ve nudistiz Cevapla
 28. alp Cevapla
 29. İbrahim BÜDÜN Cevapla
 30. fuat ayranci Cevapla
  • Efe Cevheroglu Cevapla
 31. alp Cevapla
 32. hakan Cevapla
  • cenk Cevapla
 33. harun Cevapla
 34. muhalefet Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.