Nasıl Hamile Kalınır
Menu

Nasıl Hamile Kalınır

hamile baş

Yaklaşık 1 yıl süre içinde düzenli birlikte olduğu halde hamilelik elde edilemezse bir doktora başvurmak gereklidir. Yaklaşık tüm insanların %15’inde görülebilen bu durum bazen ufak müdahalelerle halledilirken bazen de tüp bebek tedavisi ile çözümlenir.  Genelde hekime başvurulduğunda muayeneye erkek de katılır. Çünkü bu sorunların %40-45’i erkek kaynaklıdır.

hamile1

Her kadın her ay bir tane yumurta oluşturur. Bu yumurta, yumurtalık kanalında sperm ile buluşur. Döllenme oluşursa rahime düşerek, gebeliği başlatır. Bu nedenle kadının hamile kalması için yumurtanın üretilmesi, yumurtalık kanalı ve rahimin düzgün çalışması gerekmektedir. Hekime başvurulduğunda, hormon testleri ve ultrason takibi ile oluşan bir anormallik varsa tespit edilir. Eğer yumurtlamada sorun varsa, kullanılacak olan ilaç ve iğneler ile yumurtlama rahatlıkla sağlanır.

hamile2

Yumurtalık kanalı çeşitli röntgen teknikleri ile incelendiğinde, iltihaplar veya başka nedenler ile tıkanıklıklar varsa çeşitli operasyonlar ile açılır. Çeşitli, rahim yapışıklıkları bu tarz operasyonlar ile açılabilir. Fakat, eğer bu operasyonlar yapılamayacak kadar kötü bir durum varsa hastaya tüp bebek uygulanması önerilir.

hamile3

Laparoskopi denilen yöntemde ise rahim içerisinde ki miyomlar, kistler rahatlıkla temizlenir. Göbek deliğinden girilen rahimde, var olan yabancı ve zararlı maddeler, yakılarak temizlenir. Çoğunlukla stres kaynaklı hamile kalamayan hastalar psikolojik tedavi önerilebilir. Fakat en etkili ve kesin yöntem tüp bebek tedavisidir.

hamile4

Tüp bebek tedavisinde bugün spermi bile olmayan hastalara uygulama rahatlıkla yapılmaktadır. Yumurtalık dokusundan alınan hücreler ile sperm yapılabilmektedir. Kadınlarda en ideal hamile kalma yaşı 20-35 yaş arasıdır. Bu yaşlardan sonra yumurtalıkların kapasitesi hızla düşmeye başlar. Kaliteli yumurta üretimi aksar. Bu nedenle, hamilelik için bu yaşlar arasında hızlı olmak gerekmektedir.
One Response
  1. Leyla Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.